V důsledku toho zůstala většina stěn s hrubými povrchovými úpravami; koláž času, která odhaluje vrstvy renovací prováděných různými generacemi ve čtyřech různých obdobích historie budovy. Výsledná estetika odpovídá vrozenému záměru, který je hluboce zakořeněn v DNA tohoto drsného architektonického jazyka.
Nejudržitelnější stavba je ta, která již existuje. A v tomto případě byla stávající stavba původně postavena před lety zesnulým otcem klienta. Skládala se ze tří podlaží, přičemž dvě z nich zůstala nevyužitá, a zachování této stavby slouží nejen jako projev zdvořilosti vůči životnímu prostředí, ale i jako trvalá pocta rodinám z minulosti.
Přestavěný dům se vyznačuje netradičním uspořádáním, které propojuje tři podlaží tak, aby umožňovala různé aktivity včetně bydlení, práce a tance. Na rozdíl od tradičního uspořádání se prostory určené k těmto činnostem neřídí typickou hierarchií soukromí. Místo toho jsou funkční prostory přilehlé k sobě skloubeny tak, aby sloužily úzké komunitě majitele, přičemž dům slouží jako kancelář i víkendový odpočinek - městský i příměstský. Přitažlivost pro celou komunitu lidí zapojených do tohoto bydlení má přednost před obvyklým zájmem o soukromí obyvatel. Například vzhledem k tomu, že tanec, zejména ve skupinách, podléhá přísným veřejným omezením, je prostor k tomu určený přemístěn do podzemních prostor. Je odhlučněn a přístupové schody jsou strategicky umístěny hluboko v domě, daleko od vchodu. Mezitím je kancelář, obvykle oddělená od soukromých obytných prostor, umístěna v horním patře s ložnicemi, vzdálená od společenských aktivit namísto soukromých.
Stávající dům trpěl nedostatkem přirozeného světla. To bylo vyřešeno zavedením dvou otvorů, které směřují světlo hlouběji do prostoru a vytvářejí vnitřní propojení mezi jednotlivými úrovněmi. Kromě toho bylo kolem stávajícího stromu vinné révy navrženo polootevřené rozšíření ve dvoře. Balkon na vrcholu této přístavby nabízí úchvatný výhled na severní hory. Obalená vinná réva se táhne od balkonu až ke střeše domu s touhou, aby časem zahalila i tuto část stavby.
Bumehen má výraznou architektonickou krajinu, kterou definují charakteristické hrubé, nedokončené exteriéry. Tento vzhled je přímým důsledkem postupné výstavby s omezeným rozpočtem. V tomto ohledu se tento projekt dobře snáší se svými sousedy. Výrazný kontrast mezi veřejným a soukromým se však projeví, jakmile vstoupíte do vstupních dveří a všimnete si, jaké činnosti jsou určeny pro které části domu. Jedná se o prostor, kde promyšlený design udržuje a posvěcuje pouta rodinného společenství s příslibem dalšího vývoje.
O projektu
Název projektu: Undone
Architektonická kancelář: Ontic Works Inc.
Umístění: Bumehen, Teherán, Írán
Fotografie: Fotografie: Mohammad Hassan Ettefagh
Hlavní architekt: Babak Abnar
Spolupracovníci: Sharif Shakeri Raad, Shafa Shakeri Raad
Zastavěná plocha: 478 m²
Plocha pozemku: 700 m²
Rok návrhu: 2019
Rok dokončení: 2021
Dozor: Sharif Shakeri Raad, Shafa Shakeri Raad
Použité nástroje: AutoCAD, SketchUp, Adobe Photoshop
Zákazník: Sharif Shakeri Raad, Shafa Shakeri Raad
Ve spolupráci s Alfredo Gonzalez, Amazing Architectures [online] @2024. Dostupné z https://amazingarchitecture.com/houses/undone-bumehen-tehran-iran-by-babak-abnar-ontic-works