Průmyslový areál Winternitzovy automatické mlýny v Pardubicích dostává novou tvář i funkci. Tento donedávna opuštěný průmyslový prostor se mění v novou čtvrť, která by měla žít od rána do večera. Budovu mlýnů navrhl na počátku dvacátého století známý architekt Josef Gočár pro bratry Egona a Karla Winternitze. Stojí na pravém břehu řeky Chrudimky před jejím soutokem s Labem poblíž renesančního historického centra města Pardubice. Stavba budovy započala v roce 1909 a její architektura má asociovat babylónskou Ištařinu bránu. Roku 2014 byly mlýny zařazeny na seznam Národních kulturních památek České republiky.
Areálu dominuje monumentální budova, kde by v budoucnu měla sídlit Východočeská galerie. Vedle by pak měly být dílny pro školy, kanceláře, byty a restaurace. Samotný provoz mlýnů byl ukončen již v roce 2013 a jejich tehdejší vlastník, společnost Goodmills, dlouho hledala pro objekt kupce. Nakonec ho v roce 2016 koupili manželé Smetanovi. Ti byli také iniciátory postupné obnovy místa a jeho nového využití za podpory Pardubického kraje.
Na rekonstrukci se podílí i firma CEMEX, která dodává materiál na stavbu Centrální polytechnické dílny. Zajímavostí je, že se na ni dodává speciální probarvený beton, jehož receptury se začaly v pardubické laboratoři CEMEX vyvíjet již na jaře 2021. Cílem je, aby byla na budově zachována původní verze barvy. Během příprav vzniklo asi 30 receptur s různou procentuální dávkou pigmentů. Samotná betonová směs pak byla namíchána v CEMEX betonárně Semtín II. Ani zde to nešlo obvyklým způsobem, ale muselo se přidat speciální čerpadlo s průtokoměrem na dávkování pigmentu do míchačky. Celkem bylo dosud na realizaci stavby dodáno cca 1200 m3 probarveného betonu, a to je na dodávky probarveného betonu opravdu vysoké číslo.