Top novinka Czech Deco teamu

Jak zařídit příjemnou a funkční jídelnu

Chystáte se renovovat jídelnu nebo jídelní kout? Možná si říkáte, že řešení je prosté. Koupit stůl a pár židlí a je hotovo. Nejlepšího výsledku ale dosáhnete jen pokud budete následovat některé pravidla. Jaký tvar stolu se hodí do malých prostor? Který materiál židle se hodí právě pro vás? A jak vlastně kombinovat? Prozradíme vám, jak kouzlit s tvary, rozměry i materiály tak, abyste docílili prostoru podle svých představ a potřeb.

Alax

22. 11. 2010

Alax

22. 11. 2010

Jídelní stůl je srdcem jídelny či kuchyně. Je místem setkávání během všedních dnů i speciálních okamžiků. Jak vybrat ideálního společníka pro vaše snídaně, obědy i večeře? Správný rozměr a tvar stolu by se měl odvíjet od velikosti prostoru. Je třeba také myslet na dostatek místa pro odsouvání židlí. Máte jen malý jídelní kout pro dvě osoby? Pak vsaďte na čtvercovou klasiku. Pro rodinné stolování postačí obdélníkový tvar, jehož délka záleží na počtu strávníků. Obě tyto varianty snadno umístíte i ke stěně, čímž ušetříte několik desítek centimetrů. Pokud jste vášnivými hostiteli a často pořádáte gastronomické večery pro své přátele, zvolte rozkládací variantu. Disponuje-li vaše bydlení dostatkem prostoru, efektní variantou je stůl kulatý nebo oválný.

Sklo jako spojující designový prvek celé budovy

Materiálů stolové desky je široká paleta, je jen na vás a vašem vkusu, který zvolíte. Masivní dřevo z dubu, jasanu, ořešáku nebo buku patří k té nejrozšířenější škále. Své oblibě se poslední dobou těší také exotické dřeviny jako je akácie nebo mango. Dýha je cenově dostupnější, avšak méně trvanlivou variantou. Nejméně nákladnou a zároveň odolnou volbou s vysokou variabilitou dekorů je lamino. Pokud toužíte po opravdovém luxusu, zvolte mramorovou desku stolu. Podobného efektu ale docílíte i keramikou v kameninových dekorech. Vizuální lehkost do interiéru vnese sklo. To však vyžaduje častější údržbu.

Nezapomeňte na kvalitní židli


Nejčastějším vodítkem k výběru jídelních židlí je jejich vzhled, barva či materiál. Je ale důležité neopomenout také praktické hledisko. Prvotním měřítkem je výška sedáku ve vztahu k podlaze i k výšce stolové desky. Nejčastější rozměr je 45 cm, kdy většina dospělé populace dosáhne nohama na zem, zatímco kolena svírají pravý úhel. Svou roli hraje i dostatečná šířka a hloubka sedáku. Chcete ještě zvýšit pohodlí a zároveň si usnadnit vstávání? Model s područkami vám to splní, ovšem zabere o něco více místa než klasická židle bez područek. Jestli řešíte nedostatek místa, stohovatelné nebo skládací židle budou trefou do černého.

 

I jídelní židle existují v nespočtu tvarů i materiálů. Nadčasové dřevo se hodí ke všemu a v případě potřeby se snadno renovuje. Kovové nebo plastové posezení zajisté ocení rodiny s dětmi nebo majitelé domácích mazlíčků. Měkké posezení nabízí čalouněné kousky. Ty jsou však náchylnější k případnému znečištění. Kombinace různých židlí u jednoho stolu je povolena! Nebraňte se kontrastu moderny a retra nebo například zachovejte stejný tvar v jiných barvách či naopak vsaďte na odlišné tvary v monochromatické paletě. Originalita bude zaručena.

Najděte svůj vlastní styl

Je vám blízká skandinávská jednoduchost, libujete si ve venkovském stylu nebo máte rádi hravost? Kombinací těch správných materiálů a barev docílíte osobitosti. Hřejivé tóny dřeva kombinujte s chladnějším kovem tak, jako to dělají seveřané. Skleněnému stolu to zase bude slušet ve společnosti čalouněných židlí, moderního efektu docílíte použitím recyklovatelných plastů, jejichž výhodou je kromě vysoké odolnosti také nesmírně jednoduchá údržba. Bohémskou ležérnost pomohou nastolit židle s ratanem či výpletem a rustikální notu pomohou naladit židle spolu se stolem z dřevěného masivu. Neutrální tóny se nebojte doplnit pestřejšími akcenty v podobě nádobí či dekorací, které dodají celku útulnost. Nezapomeňte ani na vhodné osvětlení. Závěsné svítidlo nad jídelním stolem kromě praktického hlediska dokáže prostoru dodat úplně nový rozměr. Jeho výběru tedy věnujte notnou dávku pozornosti.

Další doporučené články

Při výběru radiátoru trvejte na skutečně kvalit...

Přidáno 20. 09. 2023
Kvalitní povrch radiátoru není pouze estetickou záležitostí. Je to především pojistka dlouhé životnosti otopného tělesa. Zdánlivě bezvadný vzhled v...

S40 Residence, Bangkok, Thajsko od Invoke

Přidáno 15. 09. 2023
Rezidence S40, označovaná jako "domov v domě", je rekonstrukcí celého jednoho podlaží většího vícegeneračního sídla pro mladý pár v Bangkoku.

Kočičí dům na stromě, Kamakura, Japonsko, Tan Y...

Přidáno 13. 09. 2023
Pro kočky je dům celým jejich světem. S přáním naučit se navrhovat dům z pohledu našich nejdražších kočičích miláčků jsme se rozhodli považovat naš...

Dorsis LINUS – montáž skryté podlahové-soklové ...

Přidáno 12. 09. 2023
Skutečně precizně realizovaný interiér poznáme nejen podle kvality dominantních prvků, ale i podle dotažení i těch nejmenších detailů k dokonalosti...