CZECH DECO TEAM AKCE
Top novinka Czech Deco teamu

Jak zvolit správnou barvu osvětlení pro váš domov? Bílé vs. žluté světlo

Barevná teplota osvětlení může ovlivnit náladu a atmosféru místnosti. V tomto článku vám přinášíme několik rad, jak zvolit správnou barvu světla pro různé účely a místnosti v domě. Odhalte tajemství bílého a žlutého světla a jak ho lze kombinovat pro vytvoření optimálního prostředí v interiéru.

žluté nebo bílé světlo
CZECH DECO TEAM logo
19. ledna 2024

Výběr správného osvětlení může být pro mnoho lidí zmateným procesem. Jedním z nejdůležitějších faktorů, na které byste měli při výběru osvětlení myslet, je barva světla. V dnešním článku se podíváme na to, zda si do bytu raději dát osvětlení s bílým nebo žlutým světlem.

Bílé světlo

Bílé světlo se obvykle považuje za moderní a elegantní. Může být vhodné pro pracovní místnosti, jako jsou kanceláře nebo kuchyně, kde potřebujete více koncentrovaného světla. Bílé světlo také pomáhá zvýraznit barvy a detaily v místnosti, což je ideální pro umělecké dílo a další dekorativní prvky.

Na druhou stranu, bílé světlo může být velmi intenzivní a může působit jako studené světlo, zejména pokud je osvětlení velmi jasné. Může být také méně relaxační a mohlo by být kontraproduktivní pro místnosti, jako jsou ložnice nebo obývací pokoje, kde chcete vytvořit teplou a příjemnou atmosféru.

bile studené světlo

Žluté světlo

Žluté světlo je obvykle považováno za teplé a příjemné. Je ideální pro místnosti, kde chcete vytvořit relaxační atmosféru, jako jsou obývací pokoje a ložnice. Toto osvětlení je také vhodné pro místnosti, kde nechcete intenzivní světlo, jako jsou jídelny nebo obývací pokoje.

Na druhou stranu, žluté světlo může mít některé nevýhody. Pokud použijete osvětlení s příliš žlutým světlem, může to vést k pocitu unavenosti očí a snížit viditelnost. Pokud tedy pracujete na projektu, který vyžaduje detailní práci, může být pro vás žluté světlo obtížné.

žluté teplé světlo

Jak si tedy vybrat správné osvětlení pro váš byt?

Vybírat správné osvětlení pro váš byt může být složité a může mít velký vliv na celkovou atmosféru místnosti. Jednou z nejčastějších otázek, které si lidé kladou, je, zda si mají do bytu pořídit osvětlení s bílým nebo žlutým světlem. Zde je pár faktů a doporučení, která vám pomohou se rozhodnout.

První věcí, kterou musíte zvážit, je účel místnosti. Pokud je to pracovna nebo kuchyně, kde potřebujete dobré osvětlení pro činnosti jako je čtení, psaní nebo vaření, pak byste měli zvážit bílé světlo. Bílé světlo totiž lépe rozjasňuje místnost a umožňuje vám lépe vidět detaily. Pokud jde o obývací pokoj nebo ložnici, kde potřebujete více relaxační atmosféru, může být lepší volbou žluté světlo. Toto světlo je teplejší a dává dojem pohodlí a relaxace.

Dalším faktorem je styl místnosti. Pokud máte moderní byt s minimalistickým interiérem, bílé světlo se bude hodit více. Pokud máte byt s klasickým interiérem nebo s množstvím dřevěných prvků, žluté světlo bude vhodnější.

Další faktory, které mohou ovlivnit volbu barevné teploty osvětlení, jsou také funkčnost místnosti a osobní preference. V kuchyni a koupelně je vhodné volit bílé světlo, které lépe ukáže přirozené barvy potravin a kosmetických produktů. Naopak v obývacím pokoji nebo ložnici může být příjemnější a útulnější pocit s teplejším žlutým světlem.

Je důležité si také uvědomit, že existuje mnoho různých odstínů bílého a žlutého světla. U bílého světla se mluví o teplotě barvy, která se měří v Kelvinech (K). Čím nižší je teplota, tím je světlo teplejší, zatímco vyšší teplota znamená chladnější světlo. Pokud si chcete zachovat teplou atmosféru místnosti, měli byste zvolit nižší teplotu barvy, např. 2700K. Pokud chcete světlo, které je více bílé a jasnější, můžete zvolit vyšší teplotu, např. 4000K.

V neposlední řadě je důležité si uvědomit, že osvětlení je velmi individuální volbou. Záleží na vašem vkusu a preferencích. Je dobré si vyzkoušet různé možnosti osvětlení v místnosti a vidět, co vám vyhovuje nejvíce.

Závěrem

Závěrem tedy lze říci, že volba barevné teploty osvětlení závisí na konkrétní situaci a účelu místnosti, stejně jako na osobních preferencích. Je dobré si předem promyslet, jak bude daná místnost používána, jakou atmosféru chceme vytvořit a jaké jsou naše estetické preference. Dobrým řešením může být kombinace obou typů osvětlení, která umožní flexibilně přizpůsobit atmosféru místnosti dle momentálních potřeb.

Fotografie: Freepik

DALŠÍ DOPORUČENÉ ČLÁNKY

 • Vila Long Thanh, Vietnam, KM

  Kancelář KM Architecture: Vila Long Thanh, navržená a postavená po pandemii Covid, slouží jako klidné útočiště pro manželský pár v…

  Rodinná vila v zahradě
 • MC House, Hacienda Chicureo, Chile,

  MC House se nachází na mírném svahu v areálu Chicureo Estate v Santiagu v Chile a dokonale splývá s okolní…

  Rodinný dům, vila, bílý beton
 • Velký dům, Vinh Tuong, Vietnam

  Rodinný dům vychází z tradiční struktury třípokojového domu s moderním přístupem, který je vhodný pro vícegenerační rodiny a tropické podnebí.…

  Rodinný dům, schodiště
 • Designová sprchovací toaleta v nejlepším

  Sprchovací toaleta se mění z novinky na standard. Sloučení WC a bidetu šetří místo, peníze a nabízí moderní, příjemný způsob…

  Original TECEone wc bílá sprchovací toaleta v koupelně
 • Vertikální dům, Algemesí, Španělsko, Ruben

  Ruben Muedra Estudio De Arquitectura: CASA VERTICAL se nachází v obytné čtvrti na severním okraji obce Algemesí. Městská část, ve…

  Vila, rodinný dům se zahradou
 • Protipožární dveře se skrytou zárubní?

  Při výběru požárně odolných dveří jsou prioritou technické požadavky, estetika bývá bohužel až na druhém místě. Protipožární dveře se skrytými…

  Protipožární dveře se skrytou zárubní Dorsis Fortius EI30
 • CLB Architects a HSH Interiors

  Tento horský dům, tvořený řadou zvlněných tektonických struktur zasazených do osikového háje nedaleko Wilsonu ve Wyomingu, slouží jako tvůrčí útočiště…

 • Campus KID San Lazzaro, Nový

  Nový školní komplex Campus KID, vzdělávací centrum pro děti ve věku 6-14 let, se nachází na úpatí kopců na jihovýchodním…

  Kampus, bílá budova, oblá dřevěná střecha
 • Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.