Co mi řeší instalace stropního vytápění/chlazení?
Při každé rekonstrukci, kde se nachází ještě původní zdroj a systém vytápění, musí dojít ke kompletní obměně. Obzvláště v dnešní době, kdy náklady na topení šplhají do závratných výšin, je nezbytné budoucímu klientovi nabídnou řešení, které uspokojí jeho peněženku a architektovi umožní realizovat jeho představy o interiéru. Odstraněním původních, dispozičně limitujících radiátorů a nahrazením za stropní teplovodní systém, se vyloženě nabízí. Odpadá nepříjemné a často ekonomicky a časově náročné bourání stávajících podlah, což ve výsledku celou rekonstrukci zrychlí a nejspíše i zlevní. Výsledkem může být nový konstrukční podhled, který kromě vytápění a chlazení nabídne ještě zajímavý designový či akustický prvek v jednom stavebním kroku.
Jaké materiály mohu instalovat na strop?
Jako nejběžnější materiál a z pohledu výše investice nejzajímavější se nabízí sádrokartonový stropní systém. Tento typ konstrukce se svým finálním vzhledem nevymyká obyčejnému sdk podhledu, avšak ve své skladbě nabízí již předinstalovaný potrubní systém, který např. díky napojení na tepelné čerpadlo může jak topit, tak i chladit. Využití tento systém najde převážně v rezidenčních objektech.
Originálním a jedinečným řešením je metalický systém. Svým pojetím se jedná o konstrukční podhled, který nabízí hned několik profesí v rámci jednoho stavebního kroku. Jeho instalací získáváte kromě podhledu také nadstandardní designový a akustický prvek. Již samozřejmostí je plnohodnotný systém teplovodního vytápění a chlazení. Velkou výhodou může být vysoká kompatibilita s různými designovými světly, které se dají např. instalovat přímo do systému. K dispozici jsou bílé a černé lamely, hladké či perforované.
Pro milovníky dřeva můžete nabídnout klientům širokou škálu dřevěných dekorů stropního systému. Jedná se o příčně drážkované lamely různých šířek, stejně tak lamely s již před frézovanými otvory pro dosažení vysokých parametrů na snížení doby dozvuku, tedy kolikrát nepříjemné ozvěny v interiéru. Dřevěný teplovodní systém se dá instalovat jak pro stropní podhledy, tak své využití najde i v předstěnách. Všechny nabízené dekory mohou a nemusí být vybaveny potrubním systémem.
Jak je to s časovou náročností instalace?
V případě zvolení teplovodního stropního systému jako hlavní systém vytápění na úkor podlahového vytápění mokrou cestou dochází k několika měsíčním úsporám času. Vybourat stávající skladbu podlah, vytvořit novou izolaci a následně aplikovat betonový potěr je dlouhý proces, který je dán převážně problematikou vzniklé vlhkosti. Pokud nejsou dosažené požadované hranice maximální vlhkosti, žádný podlahář nezahájí pokládku nové nášlapné vrstvy.
Všechny námi nabízené stropní systémy jsou suché procesy, kdy se instalace počítá v řádech dní, v závislosti na rozsahu a integrovaným prvkům ve stropu. Výsledný efekt jistě uspokojí Vás i klienta a budete originální.
A nedrží se teplo u stropu?
Největším předsudkem a předmětem diskuze ohledně stropních vytápěcích systémů je představa, že teplo stoupá nahoru a drží se u stropu. Pravda je ale taková, že u stropního vytápění je podíl sálavé složky zhruba 80 %, a proto jsou primárně ohřívány okolní konstrukce (podlaha, nábytek, zdi) a až od nich se ohřívá vzduch.
Teplo ve skutečnosti nestoupá nahoru, ale rozšiřuje se do chladnějšího prostředí, do všech stran. Rovnoměrný průběh teplot díky tomu vytváří pohodlně vytopený prostor.