Hotel Nea, který se nachází ve čtvrti Shavei Zion, má za sebou dlouholetou historii. Jedná se o oživení historického turistického komplexu Beit Hava, který byl zotavovnou v Šavei Sion, kde trávily dovolenou celé generace rodin. Byl založen ve 40. letech 20. století „Yekes“ (německými židovskými přistěhovalci), kteří v oblasti žili. Místo postupně zaniklo spolu se svou koncepcí v důsledku změn v převládajícím vnímání volného času.
Před několika lety (2016) se developer obrátil na architektonickou kancelář Rozen-Linenberg a požádal ji, aby převzala stávající budovy, které charakterizují místo, protože mělo mnoho typů staveb. Skládal se ze čtyř dílčích komplexů. První komplex – původní hlavní historická budova, která byla postavena jako první, s 28 pokoji. Druhý komplex – největší ze tří, postavený v 70. letech 20. století – zahrnuje 2 podlaží a mezipatro, se 45 pokoji. Třetí komplex, postavený v 60. letech 20. století, sloužil v minulosti jako samostatný a izolovaný komplex s izolovanými pokoji, které sloužily jako externí apartmány. Kromě toho se zde nachází centrální komplex kombinující bazén, bar a další, rovněž zcela oddělený od 3 postavených budov.
Developer požadoval architektonické řešení, které všechny komplexy propojí do jednoho architektonického příběhu a vytvoří co nejširší nabídku turistických zážitků. Důraz zde není kladen pouze na architekturu, ale také na vyprávění turistického příběhu.
Poté, co architekti prozkoumali historii a historický příběh místa a zjistili, k čemu jednotlivá místa v minulosti sloužila, vytvořili nový projekt. Ve staré budově prvního hotelu vytvořili komplex lázeňských pokojů. Druhým komplexem je rodinný komplex. Centrální budova je v podstatě hotel s různými možnostmi pro rodiny s různě velkými turistickými pokoji. To je její účel. A tam se nachází hlavní veřejný prostor hotelu.
Třetí komplex s izolovanými pokoji se stal soukromým VIP komplexem se 6 soukromými apartmány. Ke každé jednotce patří soukromý venkovní prostor s terasou, bazénem a výhledem na moře. Zajímavá architektonická myšlenka – kuchyně a restaurace jsou izolovány od centrálního komplexu tak, aby působily, jako by patřily všem hotelovým hostům. Kuchyně a restaurace byly součástí vstupní haly. Architektovi se podařilo vytvořit samostatnou cestu, která prochází hlavní budovou a odděluje lobby od restaurace, podobně jako hlavní ulice projektu.
Je možné jasně oddělit jednotlivé komplexy. Krása spočívá v tom, že i když je někdo z rodinného hotelu na lázeňské léčbě, je od pokojů oddělen. V každém z jednotlivých komplexů jsme vzali to, co bylo v minulosti, posílili jsme to a vymysleli nové věci, abychom je vylepšili. Našli jsme přidanou hodnotu každého komplexu a zachovali ji. Kolem ní jsme vybudovali nový koncept.
Historická budova, v níž byly postaveny nové lázně, má tvar písmene „L“. Do jejího intimního vnitřního dvora s výhledem na eukalyptový háj jsme se rozhodli umístit nové lázeňské bazény. Veřejnou budovou hotelu, v rámci myšlenky, že místo není zapnuto do klasického cestovního ruchu, je recepce, hotelový bar. Celý prostor recepce je tedy koncipován jako bar s posezením. Vstupní zážitek je neformální a plný požitku. V rámci provozu v původní budově, kde je lobby, byl odhalen původní infrastrukturní strop, který byl po desetiletí skryt velmi nízkým dekorativním podhledem.
Z touhy zlepšit kvalitu prostoru ve výšce jsme se rozhodli odhalit historický strop infrastruktury, tvořený odhalenými betonovými nosníky a geometrií, která vůbec nesouvisí s obrysy vstupní podlahy. Betonové trámy putují ve zcela náhodném diagonálním tvaru a vytvářejí fascinující polní výseče. Odhalili jsme betonové trámy, vylepšili je osvětlením a v polích vytvořených trámy jsme vytvořili nové dřevěné stropy v moderním designu se severskými vinkly. Veškerá designová atmosféra ve veřejných prostorách hledá kulturní souvislosti s pomrkáváním na přímořská letoviska, jako je Hamptons v USA.
Plážová část je jiná, divoká a přírodní, s vegetací v blízkosti pobřeží. Architekt našel paralelu mezi představou pláží Long Islandu, Hamptons až po severní pobřeží od Šavei Sion po Roš Hanikra. Našli jsme designový jazyk LOOK AND FEEL s mořskými odstíny modrošedé a v lázních se totéž děje s odstíny zelené.
Koncept obepínající stávající budovy, kombinující zelenou architekturu s vegetací, která vytváří pocit divočiny. Důležité bylo, že ve všech budovách. Z myšlenky, že exteriér a interiér vytvoří pocit bezpečí a soukromí. V podstatě převzetí zážitku z místnosti, která se rozšiřuje do zelené spleti. Vegetace, která se rozvíjí a obtáčí stěny a obepíná budovu.
Všechny hotelové stěny byly dokončeny stříkanou omítkou, namísto toho, aby byly naneseny nové povrchové úpravy a odstraněna stará omítka. Rozen se rozhodl naložit na stěny bíle natřené ocelové konstrukce hudebních žebříků, po kterých šplhá vegetace a zcela pokrývá balkony, čímž vytváří přírodní vzhled. Vytvořili tak něco živého, dýchajícího a kvetoucího. Působí to lehce a podélně, což je geniální a levné řešení.
Vedle nové výsadby vidíme zachování stávající historické vegetace. Kostru návrhu však tvoří stávající obří stromy.
Dvě stě let starý fíkovník spojuje obě budovy. Jedinečný půvabný bod.