Autory původní generické nostalgie vily z konce první republiky na rozdíl od mnoha avantgardních modernistů ani neznáme, ale i po více než sto letech jim rozumíme. Lidé si tu stavěli domy v historizujících stylech prostě proto, že chtěli mít pocit, že tu byly odjakživa. Aby zde oni i jejich domácnosti mohli snáze zapustit kořeny.
Dnes je tento původní sen skutečností. Vily tu stojí už více než sto let a vyrostlo v nich mnoho generací. Z mrtvých stromků v ulicích vyrostly mohutné stromy. Zahrady kypí životem, ploty mizí pod vlnami vegetace. A přesto je dnes možné tyto domy zateplit, vybavit tepelnými čerpadly a podlahovým vytápěním, odstranit nebezpečný radon unikající z podloží rekuperací, stabilizovat kapilárně vzlínající vlhkost injektáží atd. Tehdejšímu modernistickému kritikovi by dnes v tomto ohledu pravděpodobně spadla brada.
Když jsme se však poprvé přiblížili k tomuto konkrétnímu domu, nevypadal jako nóbl sídlo. Přestože byla nutná kompletní rekonstrukce, nekonkurovali jsme původní myšlence a rozhodli jsme se jí zůstat věrní, včetně zahrady. Dům jsme vyčistili, přemalovali a sjednotili asymetrické záplaty. Přizpůsobili jsme ho na míru, obrazně řečeno. Vložili jsme novou podšívku, místo knoflíků přidali zip a celou věc prodloužili. Ve skříni - na ulici - je stále jasně vidět, co je to za kabát - dům. Jen v něm najednou není zima a skvěle se nosí.
O teplou vodu na mytí ve třech koupelnách se stará tiché tepelné čerpadlo vzduch-voda, stejně jako o vytápění. Tepelnou stabilitu a komfort v přízemí zajišťuje podlahové vytápění. Individuální a rychle regulovatelná topná tělesa je možné použít v suterénu a fitness a v patře u ložnic a šatny. Samozřejmostí je hospodaření s dešťovou vodou nebo důmyslná elektroinstalace včetně bezpečnosti a uživatelského komfortu.
Kromě kompletní technické modernizace prošla nemovitost i změnou dispozice. Získala přímé propojení kuchyně se zahradou a v původním duchu byla také rozšířena o další dva pokoje a koupelnu. Kromě vcítění se do záměru původní architektury se do interiéru nenápadně promítly individuální životní zkušenosti klientů a inspirace z Japonska na jedné straně a ze světa Velké Británie na straně druhé. Jako poctu původním stavitelům jsme přidali jedny speciální dveře do světa dětské fantazie, kde každý dospělý může jen pokorně pokleknout.
O studiu:
Studio No Architects vzniklo na základě spolupráce architekta a výtvarníka. Na této spolupráci se podílí tým interních i externích spolupracovníků. Ti dokáží pokrýt celou škálu specializovaných profesí, jak je pro dobrou architekturu nezbytné.
Zajímají nás citlivá detailní řešení, která odrážejí jedinečné příběhy každého projektu a každého klienta.
O projektu:
Název projektu: Under the Top
Architektonická kancelář: No Architects
Místo: Praha, Česká republika
Fotografie: Studio Flusser
Hlavní architekt: Mgr: Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková, Lenka Juračková
Spolupracovníci: Mgr: David Hromada, truhlářské výrobky: CZ interiéry
Zastavěná plocha: 173 m² Hrubá podlahová plocha: 245 m² Užitná podlahová plocha: 175 m²
Plocha pozemku: 750 m²
Rok návrhu: 2020
Rok dokončení: 2022
Liliana Alvarez, Amazing Architectures [online] @2023. Dostupné z: https://amazingarchitecture.com/houses/under-the-top-reconstruction-and-extension-of-a-family-house-in-prague-czech-republic-by-no-architects