Přemýšlíte o rekonstrukci svého domu? Podívejte se, jak může taková kompletní renovace domu vypadat. U domu z 90. let si investoři z jižních Čech řekli – když už, tak už. Oslovili architekta, který z domu s přežitým vzhledem a naprosto nevyhovujícími tepelně-izolačními parametry udělal moderní stavbu svižného designu s většími okny, předsazenou fasádou a novým balkonem.
Rekonstrukce oken a zateplení domu nemusí znamenat jen vylepšení tepelně-izolačních parametrů. Může to být naopak skvělá příležitost, jak dodat vašemu domu ten správný šmrnc. Navíc promyšlená změna a často především zvětšení okenních otvorů významně prosvětlí interiér a pomůže tak vytvořit zdravé vnitřní prostředí. Možná vás překvapí, jak málo někdy stačí, aby se vám starý dům oblékl do úplně nového kabátu.
„Zima v našem domě už byla opravdu nepříjemná záležitost. Bylo třeba některá okna dokonce přelepovat, aby jimi netáhl studený vzduch. Vytápěli jsme kotlem na tuhá paliva i na plyn a k tomu ještě krbovými kamny. Když jsme se konečně rozhoupali k výměně oken, bylo jasné, že k tomu bude třeba zrealizovat i zateplení. Napadlo nás, že je to možná ideální příležitost jak dům vylepšit i po stránce vzhledu. Oslovili jsme známého architekta Josefa Vostrackého, který přijel, a i když jsme pro něj zprvu nebyli schopní dát dohromady zadání s pořádně pevnými obrysy, nakonec si to překvapivě „sedlo“, vysvětluje majitel rodinného domu Jaroslav. „Ukázalo se, že aby bylo zateplení co nejvíce efektivní, bylo třeba ho realizovat i v oblasti střechy, a proto jsme nakonec souhlasili i s výměnou stávající betonové krytiny.“ Architekt Josef Vostracký pojal rekonstrukci domu pana Jaroslava opravdu „z gruntu“. „Když jsem začal pracovat na návrhu, přemýšlel jsem stejně, jako kdybych renovoval svůj dům – cílem byly maximálními izolační parametry, minimum zásahu do interiéru a nekompromisní moderní design. Bylo zřejmé, že aby mohl dům obléct novodobý kabát, bude třeba změnit dimenze okenních otvorů a také se vypořádat s přesahy střechy.“
Ke změnám v oblasti oken došlo zejména na jižní fasádě a při vstupu do domu. Původní tři menší okna nahradila prosklená stěna, která domu sluší jak z exteriéru, tak hodně pozvedla i obytný prostor uvnitř domu. Oknům v patře bylo třeba ubourat parapety a vyměnit je za prosklené dveře, kterými se vstupuje na nový balkon. Aby byla zvětšená plocha prosklení chráněna v létě před nepříjemnými tepelnými zisky ze slunce, stíní skleněnou stěnu v přízemí balkon a okna v patře plochá stříška. Všechna okna na jižní fasádě jsou také opatřena exteriérovými žaluziemi. Balkon a zmiňovaná stříška nad okny v patře také výrazně proměnila vzhled celé fasády – ta díky nim získala plasticitu a dynamiku, kterou před tím postrádala. „Před obývákem s kuchyní nám přibyla částečně krytá terasa, která se dá při horkých letních dnech doplnit ještě plachtou. Jsou z ní krásné výhledy do okolí a díky propojení interiéru se zahradou pomocí velkoformátového zasklení je neustále po ruce. Velkou proměnou prošla i severní fasáda s přístřeškem a vstup do domu. Oproti jižní fasádě byly změny vlastně malé a jednoduché, ale vizuálně přinesly ohromný efekt,“ doplňuje Jaroslav.
Zateplení objektu je řešeno dvojitým roštem s vloženou minerální rohoží tl. 220 mm, který je instalován na stávající zděnou obvodovou stěnu. Zavěšená fasáda z modřínových latí a fasádních desek Cembrit navazuje na další stávající objekty na pozemku. „Zavěšená fasáda je lepší ochrana pro dům. V létě slunce ohřívá fasádní desky, ale ne obvodové stěny domu, protože ty jsou až za vzduchovou mezerou. Také v zimě studený vítr ochlazuje fasádní desky a ne stěny domu,“ vysvětluje architekt a dodává, že díky materiálu fasády s přírodním vzhledem dům lépe zapadá do pozemku a navazuje na stávající stromy a zeleň. Velkou proměnou prošla také střecha, u které došlo k odřezání všech původních přesahů. Stávající izolace mezi krokvemi byla doplněna novou minerální rohoží, nad původní krokve se navíc přidaly nové a prošroubovali se s těmi stávajícími. Tak došlo nejen k jejich zpevnění, ale také byl vytvořen větší prostor pro izolaci. Nad krokvemi je umístěna ještě dřevovláknitá deska, krytina je plechová, doplňující moderní design celého domu.
„Své jsme si v posledních letech vytrpěli hlavně se starými a totálně nevyhovujícími okny, proto pro nás bylo zásadní, vybrat konečně taková, která se nám budou líbit, budou se dobře ovládat a hlavně nám poskytnou dokonalou ochranu před venkovním prostředím,“ vzpomíná Jaroslav. Po zralé úvaze byla vybrána okna PROGRESS od firmy DAFE-PLAST, vyrobená z kompozitního materiálu na bázi PVC a skelných vláken s izolačním trojsklem, na jižní fasádě doplněná z vnější strany hliníkovými obložkami. Jsou tak k nerozeznání od celohliníkových, poskytují ale nekompromisní tepelně-izolační parametry. V zadní části domu a u vchodových dveří byl použit antracitový dekor. U všech oken byla zvolena předsazená montáž DAFE PUREX COMFORT, což znamená, že rámy oken jsou až v rovině vrstvy izolace, čímž se významně minimalizují tepelné mosty. Vstup do domu pozvedlo použití celoprosklených hlavních vchodových dveří s fixním nadsvětlíkem.
Po realizaci všech stavebních úprav má dům zhruba 20% potřebu tepla na vytápění oproti stavu před rekonstrukcí. A to v případě, že nepočítáme nemalé tepelné zisky z prosklené jižní fasády – díky chytře zvolenému rozměru balkonu je totiž stěna chráněná před vysokým letním sluncem, paprsky nízkého zimního slunce si však cestu do interiéru vždycky najdou. „Ta proměna je neuvěřitelná. V domě je teď mnohem lepší mikroklima, zejména se zlepšila teplota povrchu všech stěn a také oken. Díky tomu nemusíme vytápět na tak vysokou teplotu jako dříve. Také větší okna celý dům krásně prosvětlila a člověk se v něm po všech stránkách cítí mnohem lépe. Má teď vlastně parametry, kterých dosahují ty nejlepší současné novostavby,“ uzavírá Jaroslav.
Výrobce a dodavatel oken: DAFE – PLAST Jihlava, s.r.o.
Otvorové výplně: kompozitní okna a dveře v profilu PROGRESS ALU
Dekor: AL obložka RAL 7016 / uvnitř antracit krupička
Architektonický návrh: Ing. Josef Vostracký, ATELIER VOSTRACKÝ
Foto: pan Zikmund