Pozadí | Koncepce
B.L.U.E. Architecture Studio: Projekt se nachází ve staré městské zóně čtvrti Xicheng v Pekingu, v sousedství západní strany chrámu Bílé pagody. Jedná se o projekt rekonstrukce prodejny kávy a pečiva o rozloze 105 m2. Obytná a obchodní čtvrť se v této oblasti prolínají a vytvářejí jedinečnou atmosféru plnou vitality a místní kultury bydlení. Náměstí před objektem je jádrem oblasti a funguje jako veřejný prostor pro setkávání lidí. Kromě toho poskytuje také možnost výhledu na chrám Bílé pagody.
Klíč k návrhu spočívá v tom, jak vyvážit vztah mezi lokalitou a chrámem Bílé pagody a jak vytvořit pocit místa v širším městském kontextu. V posledních letech prošla oblast chrámu Bílé pagody pod vedením vlády rozsáhlou urbanistickou obnovou. Bývalá nádvoří se proměnila na kavárny, obchody, restaurace a další podniky, což vneslo do chrámu novou vitalitu a zároveň přilákalo velké množství návštěvníků. Dnes se tato oblast stala jedním z míst, kde se rodí pekingská kultura městských procházek, kde panuje čilý ruch a čilá vitalita.
Doufáme, že na základě tohoto zázemí se nám podaří vytvořit prostor, který bude nositelem této vitality a kontinuity. Návrh vychází z pěšího zážitku z hutongu, prochází živým náměstím, rozšiřuje se do interiéru a poté vede na střešní terasu, čímž vytváří přirozenou a plynulou cirkulaci, která umožňuje lidem ponořit se do kultury kávy na různých úrovních a z různých perspektiv a zároveň vnímat historické dědictví komunity. Nakonec byl vytvořen víceúrovňový prostor kavárny, který se z náměstí rozšiřuje do interiéru a vede na střešní terasu. Ten propojuje město s architekturou a umožňuje lidem vnímat puls města během procházky a zachycuje křehkou rovnováhu mezi novým a starým, dynamikou a klidem.

Prostorové složení
Když projdete uličkou, objeví se velká fasáda z nerezové oceli. Fasáda je vycentrovaná v úrovni očí chodce a její gradientní úprava od zrcadlové po matnou vytváří jedinečnou změnu světel a stínů. Neustálý proud chodců občas zachytí v odrazu postavu sebe sama nebo náměstí a vytvoří tak působivou vizuální interakci.
Po průchodu nerezovou fasádou se ve velkém skleněném okně odráží celý prostor kavárny. Skleněná fasáda mírně ustupuje do interiéru a nenápadně vytváří polootevřený prostor.
Lidé zde sedí s výhledem na náměstí a užívají si chvíle klidu. Polootevřený prostor funguje také jako úkryt před deštěm.
Nerezový prvek se z fasády rozšiřuje do interiéru a integruje výkladní plochu pekárny, pokladní zónu a kuchyň. Broušený kámen se se změnou funkčních ploch vrstevnatě přizpůsobuje výšce a tvaru. Kamenná konstrukce sedí od náměstí přes polootevřený prostor až do nejhlubší části interiéru a výzdoba posiluje pocit prostorové plynulosti a vrstevnatosti.
V nejhlubší části kavárny je stupňovité posezení obklopeno velkými rostlinami a střešní okno přináší výhled na oblohu a hojnost přirozeného světla, díky čemuž je prostor průhledný a živý. Země, zeleň, rozlehlá obloha a světla a stíny se vzájemně prolínají a umožňují hostům vychutnat si útulnou atmosféru venku i když jsou uvnitř.
Když hosté vyjdou ven východem vedle stupňovitých sedadel, mohou vystoupat po točitých schodech, které vedou přímo na střešní terasu. Lidé se mohou kochat nádherným výhledem na chrám Bílé pagody a městské žíly proplétající se mezi náměstím a hutongem.
Střešní posezení je vybaveno sochařskou „bílou pagodou“ ze stejného materiálu jako kámen v interiéru. Socha stojí uprostřed prostoru a zákazníci si kolem ní mohou vychutnat pečivo a kávu. Nová „bílá pagoda“ je mezitím začleněna do krajiny náměstí. Doplňuje se s chrámem Bílá pagoda v dálce a vytváří jedinečnou městskou krajinu.

Materiály | Podrobnosti
Celému prostoru dominuje bílá a šedá barva, která odráží barvy chrámu White Pagoda. Barvy zároveň tvoří ostrý kontrast s vystaveným pečivem. Bílé a světle šedé kameny se táhnou od venkovního terénu až k nejhlubší stěně interiéru. Každý kámen má jinou texturu, která reaguje na objem z nerezové oceli vložený do náměstí.
Tři původní dřevěné konstrukční sloupy v prostoru mají sochařské formy, které zakrývají jejich původní struktury. Kontrastují s jednoduchým a jednotným broušeným kamenem a nerezovým objemem, posilují pocit hierarchie prostoru a přitahují pozornost chodců na náměstí.
Matné akrylátové světelné boxy instalované na stropě přesahují z exteriéru do interiéru. Stírají prostorovou hranici a zároveň osvětlují šedou cihlovou vnější zeď a celý vnitřní prostor. Vnější stěny mají nepravidelná obdélníková okna, jejichž nahodilé tvary přitahují pozornost chodců a vytvářejí vizuální ohnisko, odrážejí vnitřní sochařské sloupy, zdůrazňují jednotu a sochařský smysl prostoru a dodávají místu silnější umělecký výraz.
Souhrn
Respektujeme neviditelnou sílu a stopu času obsaženou v historických památkách. Současně přemýšlíme o tom, jak přizpůsobit moderní životní styl nové prostorové formě. Stírání hranic mezi architekturou, městem a okolním prostředím umožňuje prostoru přirozeně splynout s městskou strukturou a stát se její organickou součástí. To je významný proces, kterého si ceníme. Očekáváme, že prostředí kombinující staré a nové nejen zachová hloubku historie, ale stane se také součástí města a přinese mu novou krajinu a vitalitu.





















