Sídlo knihkupectví Stargard se skládá ze dvou částí – gotického měšťanského domu ze 16. století a pavilonu postaveného v 70. letech 20. století. Oba kontrastní bloky propojuje spojnice tvořená vertikálními prvky (skrývajícími mimo jiné světlé a prostorné vstupní haly), které barevně odkazují na pomořanský cihlový modernismus. Toto neobvyklé spojení činí z budovy jedinečné místo, kde se setkávají různé architektonické tradice.
Nová hodnota staré architektury
Rohlederův dům, který se nachází v blízkosti bývalých městských hradeb, vyhořel během válečných operací v roce 1945. Naštěstí byl o 28 let později znovu postaven. Původní majitel jej doplnil modernistickým dvoupodlažním pavilonem. Budova sloužila dalším generacím Stargardiánů. Bohužel, zub času si na ní vyžádal modernizaci, kterou realizovali ve druhém desetiletí 21. století. Při komplexní rekonstrukci interiéru vytvořili nové uspořádání, aby stargardské knihkupectví co nejlépe odpovídalo potřebám moderních uživatelů. Vzhledem k historickému charakteru budovy a nutnosti spolupráce s památkáři to byla poměrně náročná výzva. Konsorcium štětínských architektonických ateliérů – BiASTUDIO a Kokon Studio – se však s tímto úkolem vypořádalo dokonale a vytvořilo moderní, funkční prostor, přičemž nezapomnělo zdůraznit historické kvality budovy.
Návrháři nových interiérů knihkupectví Stargard se rozhodli pro otevřený prostor. Ten je nyní nejen světlý a dobře osvětlený, ale také snadno přístupný pro uživatele, kteří jej mohou bez problémů využívat. To zahrnuje i odstranění prostorových bariér, které znesnadňují pohyb osobám se zdravotním postižením. Seznam takových zařízení je dlouhý. S ohledem na osoby se sníženou pohyblivostí instalovali například plošinu přístupnou z úrovně terénu, pro sluchově postižené zavedli přenosné indukční smyčky, a na potřeby zrakově postižených reagovali úpravou kontrastních barev nejen podlah, stěn a schodů, ale také vybavení a nádobí v hygienických zařízeních.
Po rekonstrukci získala knihovna na funkčnosti. Našlo se v ní místo pro prostornou půjčovnu, útulnou čítárnu a mediatéku. Mládež a děti mají svá samostatná oddělení. Designéři mysleli i na akustický box, který se skvěle hodí pro hlučnou práci, a také na studio pro vzdělávací a kulturní aktivity. Hlavní foyer zase naplánovali designéři pro tematické výstavy.
Krása spočívá v jednoduchosti
V interiérech vsadil autorský tým na jednoduché, minimalistické formy se silným výrazem. Fragmenty starých cihlových zdí, syrové železobetonové sloupy a odhalené instalace tým konfrontoval s uměleckými detaily nábytku a všudypřítomnou zelení. Za zvláštní zmínku stojí zrestaurovaný stylový neonový nápis z knihkupectví Stargard, které patřilo do dnes již zaniklého řetězce „House of Books“. Tyto úpravy vytvořily zajímavý kontrast mezi industriálním charakterem interiérů a jemnými, pečlivě přizpůsobenými akcenty.
Důležité je, že designéři kladli velký důraz na použití místních a nízkoemisních materiálů. Velmi pečlivě přistupovali také k akustice a osvětlení interiéru. Protože měli bohaté zkušenosti s navrhováním veřejných interiérů, uvědomovali si důležitost těchto otázek pro pohodlí v budově.
Pohodlím čtenářů navštěvujících knihovnu se designéři řídili i při výběru jednotlivých prvků interiérového designu. Jednalo se například o křesla „Uni“ od firmy Nobonobo, která navrhl Stas Litvinov. Jedná se o mimořádně univerzální a víceúčelová křesla, na kterých se pohodlně sedí a s velkou lítostí se opouští.
Projekt knihkupectví Stargard nominován na prestižní ocenění
Projekt rekonstrukce knihkupectví Stargard ocenil irský Královský institut architektů (RIAI), který každoročně uděluje ceny za mimořádné úspěchy v oblasti architektury. Soutěží renomovaná studia z celého světa a porotci věnují pozornost inovativním řešením a architektonickému řemeslu. V roce 2023 se na seznamu nominovaných na cenu objevil právě projekt knihkupectví Stargard od studií BiASTUDIO a Kokon Studio. Pozoruhodné je, že jako jediní zástupci Polska se zúčastnili této soutěže, kterou mezinárodní architektonická komunita považuje za jednu z nejprestižnějších akcí.
“Perverzně musím říci, že v našem ateliéru jsme tuto nominaci očekávali. Když jsme o tomto projektu hovořili, opakovaně jsme žertovali, že je poněkud….. Irský. Při spolupráci s Dominikou v Irsku [Dominika Biedunkiewicz – Gawlova partnerka a manželka] jsme měli možnost podívat se zblízka na některá architektonická řešení, která do Polska proklouzávají až nyní. A je třeba říci, že v poslední době se architekti z Irska zařadili mezi elitu světového designu. Jak je vidět, výsledkem této zkušenosti je skvělý projekt,“ říká Gaweł Biedunkiewicz ze studia BiASTUDIO.
Gotický činžovní dům, pavilon modernistického designu a zajímavě začleněná spojnice mezi nimi tvoří zástavbu, v níž sídlí městská knihovna. Díky vynalézavosti projektantů se různé architektonické formy slily v jednotný a harmonický celek, který úspěšně slouží obyvatelům Stargardu.