Casa Solar je zakázka pro rodinu, která se rozhodla žít v prostředí s vysokou přírodní a krajinářskou hodnotou. Dům má rozlohu 250 m2 a nachází se ve Villa Parque Siquiman na pozemku o rozloze 1850 m2.
Pozemek tvoří přírodní rokle hluboká 10 m, která slouží jako odvodňovací kanál pro celé okolí a odvádí dešťovou vodu k jezeru San Roque. Půda je kamenitá, protkaná keři a bohatým horským lesem, který absorbuje část vody, jež místem prochází.
Z ulice je velmi široký výhled směrem k jezeru, který se mění v závislosti na denní a roční době.
Nacházíme se v kontextu, v němž se města rozrůstají, rozšiřují se po pozemcích, které je obklopují, ve světě, který se stále více zajímá o budoucnost, kterou si vytváříme, a vytváří trvalé napětí, reakce a výměny mezi architekturou a přírodou.
Vzniká potřeba projektového výzkumu, který by zasahoval do těchto míst s nízkým dopadem na životní prostředí, kde jednoduchost, strohost a citlivost vytváří architekturu, která je integrálně udržitelná.
Projekt vychází z certifikačních kritérií Leed v4, zdůrazňuje všechny přírodní zdroje a materiály, které jsou na místě k dispozici, a při rozhodování s nimi interaguje.
Přírodní zdroje a projekt
Dům je umístěn v hloubce rokle, přičemž prohlubeň slouží jako opora domu a snižuje jeho vizuální dopad z ulice a zároveň jej chrání. Stávající vlhkost je využita jako nárazník teplotního rozdílu, lesní porost působí jako dvojitá ochranná fasáda před sluncem a větrem, vizuální prvky se podílejí na prostorech domu prostřednictvím odrazů, různých úrovní hry světla a stínů, Solární energie je využívána řízeně prostřednictvím mobilní střechy a přilehlý dům vzniká jako doplňující prvek celku.
Plovoucí nakloněná krabice
Konstrukční box z ocelových profilů se naklání s krytem doprovázejícím svah směrem k jezeru plovoucím nad roklí a nad vodou bazénů.
Konstrukce o modulaci 4,50 m x 4,50 m v půdorysu tvoří celkovou přístavbu o rozměrech 12,00 x 9,00 m a výšce 6,00 m, která obsahuje společenskou a odpočinkovou zónu. Ocelová krabice umožňuje 3m konzolu směrem k parku, takže dům při pohledu zdola působí dojmem, že je ve vzduchu, a opírá se svými sloupy o stávající skály a o železobetonové příčky, které tvoří přechodový suterén, v němž jsou umístěny bazény a technické prostory.
Přístupnost a pohyb
Z ulice sestoupíme o 3 m na mezipodestu, kde nás před vstupem do domu slepou stranou jižní fasády zkontaktuje s krajinou esplanáda/rozhledna. Kontrast při vstupu je naprostý při kontaktu s plynulým, prosvětleným vnitřním společenským prostorem otevřeným do krajiny. Rozložení ve tvaru písmene L ve dvou směrech obklopuje prázdný a polozastřešený prostor, který má mobilní střechu. Integrovaný společenský prostor s centrální ostrovní kuchyní umožňuje mnohostranné využití a sezónní úpravy ve vztazích interiéru a exteriéru. Tato mezipatro slouží jako spojnice se spodním suterénem/bazénem/patiem a s horním odpočinkovým a studijním prostorem.
Podnebí, teplota, plnost a prázdnota
Dům je strukturován z prázdného prostoru o rozměrech 4,50 x 9,00 m, mobilního, proměnlivého, a právě skrze tuto nepřítomnost se hledá reflexe vztahu mezi architekturou a přírodou typická pro naši dobu. Prázdný prostor, chybějící v pevném objemu, je vyjádřen jako prostor možného, zámek, který po otevření a zavření ovládá sluneční světlo, klima, využití a vnitřní prostorové podmínky domu.
Tento meziprostor a meziprostor zdůrazňuje environmentální a vizuální vztahy s přírodním prostředím a vytváří strukturu, která se vyvíjí v čase, s životem, s lidstvem a s architekturou.
Vakuum zahrnuje čas a současnou energii udržitelného myšlení tím, že k tekutému a pohyblivému časoprostoru jednoduchým, ale významným způsobem přidává energetickou a tepelnou kontrolu vnitřní prostorovosti vytvářející rozmanité atmosféry. Možnost zavírání krytu motorem, který se aktivuje podle teploty, zcela v době plného slunečního svitu, a odstupňování podle slunečního záření potřebného pro klimatizaci interiéru, a to jak v zimě (nezbytný sluneční svit), tak v létě (řízený sluneční svit), vytváří novou skutečnost, kdy se kvality vnitřního a vnějšího prostoru mění podle množství sluneční energie potřebné k vytvoření komfortu a úspory energie.
Koloběh vody a zdraví
V rámci péče o vodní zdroje, kterých je po většinu roku nedostatek, a respektování přirozeného odtoku vody v rokli je dům umístěn výše nad terénem, což umožňuje volný odtok a propustnost, vyživuje vrstvy a stávající vegetační kryt.
Níže umístěné bazény jsou plněny dešťovou vodou ze šikmé střechy a díky tomu, že jsou integrovány do domu, zajišťují vlhkost a teplo v zimě a svěžest v létě a zároveň nabízejí možnost koupání ve stínu v létě pro péči o pokožku, protože přímé sluneční záření je kontrolováno.
A konečně, šedá voda se čistí pomocí biodegradátoru a znovu se využívá k zavlažování sadu a lesa.
Místní materiály a zdroje
Rozhodnutí použít jednoduché, levné materiály místní výroby vede k tomu, že je málo materiálů, které se snadno přepravují a jsou lehké a snadno se montují.
Směrem do ulice se dům jeví introvertní, slepý a strohý na jih a západ, s vertikálním vnějším pláštěm vyrobeným z vláknocementových desek zbarvených do tmavého dřeva jako les, různé tloušťky a šířky proložených, které snižují dopad. vizuální vzhled bloku, spolu s okolními odrazy, které jsou vytvářeny saténovým povrchem. Blok narušuje pouze obdélníkový vnější otvor obsahující knihovnu.
Uvnitř je použití dřeva borovice elliotis s perem a drážkou jako obložení zarámováno a uspořádáno prostřednictvím profilů odhalené ocelové konstrukce. Tato hlavní konstrukce je řešena znovu použitými demoličními ocelovými profily.