Krize COVID-19 se většině z nás vryla do paměti jako období, na které bychom nejraději zapomněli, ale pokud z ní vzešla nějaká dobrá věc, pak je to nový domov čtyřicetiletého páru se třemi dětmi, který se nachází v jednom z izraelských měst v oblasti Šaron.
Rodina se do Izraele vrátila po letech života v Londýně, hlavním městě Velké Británie. Architekt Boaz Snir, jehož kancelář byla zodpovědná za působivé architektonické plánování a návrh interiéru, se s námi podělí o průběh stavby, která proměnila starý dům v obytné prostředí silně ovlivněné anglickým designem, přizpůsobené středomořskému klimatu a prostředí a přesně přizpůsobené životnímu stylu rodiny.
V uplynulém roce zažila země mnoho otřesů a překážek – tolik, že jsme už zapomněli, že ještě nedávno jsme všichni prožívali úplně jinou mezinárodní krizi, která výrazně změnila tvář světa.
V době vrcholícího COVID-19 koupili starý dům nacházející se v srdci pastýřské a vyhledávané čtvrti v centru města v oblasti Sharon manželé, kteří v té době žili se svou rodinou ve Velké Británii. „Proces koupě probíhal zvláštním způsobem, který odpovídal složité době, a při zpětném pohledu je těžké říci, zda by noví majitelé koupili dům v normálním období,“ říká architekt Boaz Snir, který jejich nový domov naplánoval a navrhl.
„Vše probíhalo prostřednictvím Zoomu, kde jsem byl přítomen já – architekt projektu, právníci, realitní makléři a další odborníci, z nichž každý svými slovy popsal své dojmy z domu a prostředí, ve kterém se nachází.
Takto probíhal i proces výběru odborníků, kteří projektem provázeli, protože i prvotní seznámení mezi mnou a klienty probíhalo vlastně online.“
„Prostřednictvím videohovorů přes Zoom a WhatsApp jsem přinášel své dojmy z domu a těmito prostředky jsme také řídili proces plánování a realizace. Majitelé nemovitosti přistáli a vrátili se sem bydlet uprostřed projektu, vlastně v pokročilé fázi a směrem k jeho dokončení.“
„Dům se nachází jen kousek od pláže, a proto jsme chtěli navodit pocit pobytu v butikovém designovém hotelu, ale zároveň jsme se snažili vdechnout mu evropskou a vytříbenou atmosféru.
Téměř jediné, co jsme zachovali ze starého objektu, jsou úžasné palmy, které byly před mnoha lety vysazeny na hlavní fasádě. Ve skutečnosti se naprostá většina centrálních prvků zcela změnila. Například tvar bazénu, který byl výrazně modernizován, a schodiště. Vytvořili jsme jakýsi sněhový dům v srdci středomořské země s přímými vlivy tradičního anglického designu, dalo by se říci v londýnském stylu.“
„Hlavní barevnou paletu tvoří převážně čistá bílá, šedá a zlatá s nádechem tyrkysové a zvláštní modré, které se opakují v určitých zákoutích domu jako jakési barevné záblesky, jež vyvolávají radost a dodávají domu živý vzhled. Tvar a odstín zvolených oken také charakterizují evropsko-londýnský pocit, který je vypůjčen z prostředí, odkud rodina pochází.“
„Fasády budov a pergoly byly navrženy zcela symetricky a zdobeny dekorativními profily.
Okna a otvory byly orámovány a v rámci toho byla navržena balkonová okna, která výrazně přispívají ke klasické architektonické atmosféře. Při vstupu na pozemek tak převládá pocit, že byl člověk pozván do komplexu, který se ve skutečnosti nachází v místech vzdálených – odtržených od místní reality a věrně reprezentujících výjimečný koncept a kulturu bydlení v našich krajích.“
„V otevřeném a prostorném přízemí jsou umístěny všechny veřejné funkce. Naproti vstupním dveřím a na druhé straně domu stojí velká a působivá kuchyně s ostrůvkem uprostřed. Pro ni byl zvolen truhlářský styl tvořený dekorativními rámy, které symbolizují celkový jazyk domu – prestižní a světlý klasicismus.“
„Majitelé domu žijí a dýchají kulturou, což dokazuje množství hudebních nástrojů, které jsou rozmístěny po celém domě, přičemž každý nástroj má své vlastní místo a koutek.
Například klavír, který dostal pódium ve veřejném prostoru v přízemí, ve výklenku, který jsme vytvořili speciálně pro něj, kam jsme implementovali tapetu, která zahrnuje barevnou paletu domu a tvoří mohutnou energetickou stěnu.“
„Členové rodiny nejsou ‘lidé od televize’, takže na rozdíl od jiných domů jsme pro ni nemuseli vytvářet vyhrazené místo, a tak jsme nenarazili na žádná omezení při umisťování systému sezení. Místo toho jsme vytvořili atmosférický a osobní obývací pokoj, který se těší blízkému a intimnímu posezení, jež výrazně posiluje pocit ‘pospolitosti’ – v naprostém kontrastu s odtažitostí a fixací, která je často cítit v obývacích pokojích, kde neustále bliká televizní obrazovka.“
„Totéž platí i pro ložnice, kde se nehledělo na umístění obrazovky, ale spíše na vytvoření pocitů a atmosféry v prostoru.
Prvky, které promlouvají více než cokoli jiného, jsou samotné stěny, design a prvky, které jsme zakomponovali do jednotlivých místností. Majitelé domu, oba profesionálové v oblasti špičkových technologií, pracují poměrně hodně z domova před obrazovkami počítačů v různých hodinách a ne vždy podle místního času, proto jsme pro ně vytvořili dvě pracovní místnosti – jednu pro manžela a druhou pro manželku -, které se nenacházejí na stejném podlaží, ale na oddělených a nesouvisejících úrovních. Každý z nich tak má své vlastní místo a koutek.“
„Jejich setkání se odehrává zejména při obědě, u kuchyňského ostrůvku – tím je mezi nimi zachováno spojení a zároveň jsou dostatečně odděleni od domácí atmosféry a zachovávají si soukromí a soustředění potřebné při práci.
Pracovna otce je navržena jako jakýsi současný loft v mladém stylu, který trochu připomíná pracovní prostory v high-tech průmyslu. Naproti tomu matčina pracovní místnost je na jedné straně barevná a na druhé straně jemná a romantická, převládá v ní klidnější a uvolněnější atmosféra.“
„Londýnský design se v interiéru vrací a opakuje v různých částech domu. Například tapety s cihlovým potiskem byly vynikajícím řešením, jak tento pocit zprostředkovat, aniž bychom se uchýlili k vysokým nákladům na skutečné cihlové obklady. Zakomponovali jsme také polštáře v designu anglické vlajky, slavný londýnský obraz, díla nasbíraná v samotném Londýně, obraz Big Benu a další.“
„Suterén domu je jedinečný, designový a velmi zážitkový, má atmosféru sportu, hospody, volnočasového života a zábavy.
Zakomponovali jsme do něj kulečník, šipky, gramofon se stojanem na desky, kytary, designovou knihovnu atd. Naproti tomuto prostoru stojí suchá sauna, která posiluje pocit zábavy a dovolené, který v rezidenci panuje.“
„Ložnice manželů je orientována do dvora a k bazénu. Připojená koupelna je navržena v královském stylu s důrazem na každý detail. Obklady, které jsme použili na obložení stěn, kombinují zlaté, bílé a šedé tóny – odkaz na barevnou paletu domu. Volně stojící vana posiluje klasickou atmosféru a umocňuje designový a prestižní zážitek, který v celém apartmá převládá.“