CZECH DECO TEAM AKCE
Top novinka Czech Deco teamu

Výhody decentrálních jednotek Zehnder se souběžným provozem v porovnání s jednotkami se systémem push & pull 

Přestože je větrání okny stále ještě nejčastěji používanou formou klimatizace, není schopno celoročně zajistit optimálního klima v bytě. Je problematické z hlediska odvádění vlhkosti, koncentrace CO2 a z hlediska spotřeby energie. Zejména v zimě dochází ke zbytečnému úniku tepla a vysoušení vzduchu. Nejen tento problém řeší decentrální větrací jednotky. A ne všechny jej řeší stejně úspěšně.

Zehnder logo
13. července 2023

Proto je při výběru dodavatele potřeba věnovat pozornost nejen deklarovaným, ale i reálným výkonovým parametrům decentrálních větracích jednotek. Podívejme se, jaký je rozdíl v účinnosti rekuperace mezi decentrálními větracími jednotkami se systémem push & pull a se souběžným provozem a proč je lepší investovat do větracích jednotek s obousměrným provozem.

Většina výrobců nabízí decentrální jednotky s tzv. kyvadlovým provozem neboli se systémem push & pull. To znamená, že pro instalaci systému potřebujeme hned dvě jednotky: jednu, která nasává vzduch a přivádí jej přes výměník do místnosti, a druhou, která přes týž výměník odvádí vydýchaný vzduch z místnosti. Jednotky fungují na protilehlých stranách systému a v pravidelných intervalech kyvadlově přepínají svou funkci z fáze nasávání do výfuku, přičemž vzduch prochází zpravidla keramickým výměníkem, kterým předtím proudil zahřátý vlhký vzduch z místnosti. Ten tak logicky ohřívá i vstupní vzduch a přispívá ke vzniku kondenzátu. Pravidelný interval přepínání fází nezajišťuje, že se odpadní vzduch skutečně stačí odvést. Může se tak stát, že namísto větrání budeme pohánět vydýchaný vlhký vzduch tam a zpět. V systému push & pull je navíc nutný vývod kondenzátu na fasádu, a pro odvádění vzduchu z kuchyně nebo koupelny je pak dokonce nutná instalace dalšího nezávislého odtahového ventilátoru vně systému. V kyvadlovém systému také nelze účinně filtrovat vzduch a prakticky není možné zajistit rovnotlaký provoz nutný k zajištění efektivního fungování systému, takže účinnost systému je cyklická se značnými výkyvy.

Zabránit nestabilnímu výkonu lze nejlépe správnou volbou decentrální větrací jednotky. Optimálním řešením jsou jednotky se souběžným provozem, které na český trh přináší švýcarský výrobce Zehnder – přední světový výrobce v oblasti komfortního větrání s rekuperací tepla. „Hlavní výhodou decentrálních větracích jednotek Zehnder je striktně oddělené proudění přiváděného čerstvého a odváděného vydýchaného vzduchu,“ říká Ing. Roman Šubrt, odborník na větrání s rekuperací švýcarského výrobce Zehnder, a dodává: „Nedochází tak k setkávání odpadního vzduchu s přiváděným čerstvým vzduchem, protože unikátní křížový protiproudý entalpický výměník zajišťuje jejich souběžné proudění, aniž by docházelo k mísení.“

Díky tomu lze decentrální jednotky, ať už např. menší jednotku Zehnder ComfoSpot 50, anebo robustnější a výkonnější jednotku Zehnder ComfoAir 70, umístit i do koupelen a kuchyní, aniž by byla potřeba další individuální odvětrávací jednotka. Jejich provoz je navíc tak tichý, že je jednotka v základních dvou výkonových stupních v místnosti prakticky neslyšná. „Velkou výhodou souběžného systému je i to, že zde na rozdíl od systému push & pull není potřeba řešit problém s odvodem kondenzátu,“ chválí souběžný systém rekuperace Zehnder Ing. Roman Šubrt.

Použité vysoce kvalitní filtry G4 a F7 filtrující vzduch na vstupu i na výstupu zajišťují dvojí filtraci vzduchu a odfiltrují nejen prach a vzdušné alergeny, ale i nebezpečné VOC látky, což jsou těkavé organické látky uvolňující se například z plastů nebo stavebních materiálů běžně obsažené ve vzduchu. „Zjednodušeně řečeno jde o pachy různých materiálů, se kterými se lze běžně setkat při stavbě nebo rekonstrukci,“ vysvětluje zkušený odborník na větrání z firmy Zehnder. Kvalitní filtrace a souběžný provoz zajišťující optimální, trvalý a stálý přísun čerstvého vzduchu. Větrací jednotky Zehnder jsou certifikovány pro použití v energeticky pasivních domech.

Dalším parametrem, v němž decentrální rekuperační jednotky Zehnder vynikají, je stabilita výkonu a marginální vliv povětrnostních podmínek na výkon rekuperace v souběžném provozu. Jednotky se souběžným provozem totiž dokážou zajistit dlouhodobě rovnotlaký provoz. Díky tomu jsou také úspornější, účinnost zpětného získávání tepla rekuperací je vyšší, a řešení je tak ekologičtější a dlouhodobě udržitelné. Kromě úspory primární energie uživatelé ocení mimořádně tichý a bezpečný provoz, vynikající filtraci, nenáročnost na instalaci i údržbu a velmi snadné a komfortní ovládání.

Decentrální jednotky Zehnder ComfoSpot 50 a Zehnder ComfoAir 70 nastavují nejvyšší standard v řízeném větrání s rekuperací jak v novostavbách, tak v rekonstrukcích.

Díky kompaktním rozměrům a možnosti instalace do obvodové zdi nebo okenního modulu, příznivým pořizovacím nákladům s ohledem na následnou značnou úsporu energie, nenáročnou instalaci bez nutnosti složitých stavebních úprav, efektivní rekuperaci s vynikající účinností zpětného získávání až 95 % energie a nenáročnosti na údržbu jsou bezkonkurenční špičkou mezi decentrálními systémy. Jestliže cílem značky Zehnder je přinášet komplexní komfortní řešení pro zdravé klima v obydlí, pak certifikované jednotky s patentovanými entalpickými výměníky oceněné navíc i za skvělý design tuto misi beze zbytku plní.

Zdroj: Zehnder CZ

Společnost Zehnder je původně švýcarská rodinná firma, založená před více než 100 lety rodinou, jejíž jméno nese a jejíž potomci stojí i dnes v čele společnosti. Dnes je společnost nadnárodním koncernem s více než 4000 zaměstnanci a výrobními závody po celém světě, evropským lídrem v oblasti výroby designových radiátorů a předním evropským dodavatelem systémů komfortního větrání s rekuperací tepla.

Společnost Zehnder nabízí vše pro komfortní a zdravé vnitřní klima: Designové radiátory pro koupelny a obytné prostory, kompletní systémy komfortního větrání s rekuperací tepla a stropní sálavé panely pro vytápění a chlazení. Značka Zehnder je synonymem pro teplo a příjemné, zdravé klima vnitřních prostor.

DALŠÍ DOPORUČENÉ ČLÁNKY

  • Jedinečná stavba Casa CH73, Mexico

    Cílem projektu Casa CH73 bylo proměnit regulaci oblasti v příležitost k vytvoření jedinečného sídla z hlediska udržitelného rozvoje. Přístup, který…

    Dům vyhlídka
  • Běžnou standardní toaletu změňte snadno

    Pomocí TECE retrofit panelu lze běžnou standardní toaletu bez elektrické přípojky snadno změnit na velmi komfortní a hygienickou sprchovací toaletu…

    Jak snadno pzměnit omocí retrofit panelu běžnou toaletu na sprchovací
  • PARRA: Bar-bricolage v centru Santosu,

    NWDS: Bar se nachází ve čtvrti Santos, která je dnes centrem života emigrantů, ale původně byla chudou čtvrtí s domy…

    Bar bricolage, dům postavený z improvizovaných materiálů
  • Bývalý hotel Louvre, Porto, Portugalsko

    V srdci Porta se nachází vznešené schodiště korunované světlíkem, který kdysi svítil. Budova byla postavena v polovině 19. století jako…

    Bývalý hotel Louvre a jeho schodiště, Porto, Portugalsko
  • Projekt Nelkenrain – trojdům celý

    Nový projekt trojdomu od společnosti KOHLERSTRAUMANN, který se nachází v tradiční čtvrti, je ukázkou moderního přístupu k bytovému designu. Stavba…

    Trojdům postavený z bílého betonu
  • Zkoumání Chukumu: Starobylá mayská technika

    Chukum, tradiční dokončovací technika, při níž se používá pryskyřice ze stromu chukum (Havardia albicans), není jen způsob výstavby, ale odráží…

    Chukum, starobylá mayská technika dokončování
  • Ethiopian Airlines zadává zakázku na

    Ethiopian Airlines Group vybuduje největší africké letiště, aby splnila prognózy růstu aerolinek. Zakázka na poradenství při projektování nového letiště byla…

  • SKYBOWL, Qingdao, Čína od Society

    Projekt SKYBOWL na Hisense Plaza ve čtvrti Fushan Bayfront v Čching-tao mění střechu obchodního centra na živý a přístupný veřejný…

    Terasa na střeše
  • Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.