Tiago Castro Sousa Lda: V domě, který byl kdysi starou lékárnou, je ústředním prvkem oblouk.
Výjimečná stavba nad vesnicí
Vesnický dům. Vesnický dům se nachází na vrcholu svahu, nad vesnicí Paredes de Coura Díky své poloze, tvaru a velikosti je dům výrazným prvkem, který se vnucuje zážitku z vesnice.
Byl postaven pro komerční využití – lékárnu. Elegantní, velkých rozměrů, zdobený kamenickými prvky, jako jsou mj. šambrány, nadpraží. Tento dům se odlišuje od místní architektury.
Umístění, zdobné prvky a vnější proporce nás vedou k představě prostorově vytříbeného domu. Vede nás k představě prostor zdobených tvary a materiály velmi podobnými stylu „secese“. Tato představa, tento sen, v němž cestujeme, když procházíme před domem, se v interiéru neodráží.
Od monotónního prostoru k harmonickému bydlení
Stávající interiér má monotónní, členité, malé a ponuré prostory. Skládá se z centrálního prostoru s vysokými stropy, orientovaného na sever a jih, ale obklopeného čtyřmi dalšími malými prostory na východě a západě (ložnice, kuchyně, sanitární zařízení, sklad). Ty jsou přímo propojeny vnitřními dveřmi, což znásobuje trasy a následně podmiňuje obývání přiznaného centrálního/hlavního prostoru.
V horním patře, v podkroví, jsou dvě ložnice a úložný prostor. Spojení mezi nimi zajišťuje schodiště, vybudované mezi stěnami a zmenšené. Je zřejmé, že jde o uspořádání, které vyrostlo z potřeby. V těchto, bez plánování, bez koncepce, funkcionalistických prostorách je hlavním hrdinou člověk.
Brzy se objevila výzva! Výzva přišla od klienta, znalce kultury, hudby a designu, zejména milovníka „secese“ nebo „umění a řemesel“. Oba pochopili, že bydlení v domě nedělá objektu čest.
Cílem projektu bylo sladit prostor a formu. Byla to výzva k uskutečnění představ! Čtvercový, jednoduchý půdorys s velkými otvory na všech stranách. Načrtává návrh zbavený vjemů. Prostřednictvím přirozeného světla, stínu a oblouku tak vytváříme soubor konceptů, které se odrážejí v našich symbolických obrazech. Oblouk se objevuje ve vzpomínce na využití a tvary prvního projektu. Je to prvek čisté elegance.
Oblouk jako klíč k eleganci a funkčnosti
Prostřednictvím formy, oblouku, prvku používaného v historii jako prvek umění, organizujeme prostor a vytváříme nové bydlení a nové pocity. Přízemí, vstupní podlaží, tvoří jeden prostor, rozdělený dvěma arkádami. Vznikají tak 3 prostory pro různé využití. Tyto prvky umožnily, aby jeden prostor poskytoval tři vzájemně propojené, ale různorodé momenty bydlení – kuchyň, obývací pokoj a jídelnu.
Je zřejmé, že tyto rafinované prvky vytvářejí elegantní symbiózu mezi formou a funkcí.
Soukromé prostory plné klidu a světla
V horním patře se nachází centrální kancelář, pomocná místnost, sociální zařízení a sklad. Ve spodním, polozapuštěném podlaží se nacházejí dvě ložnice, koupelna a prádelna. V těchto patrech, určených pro soukromé využití, vládne klid díky přirozenému severnímu světlu. Světlo slabé, stálé, synonymum klidu.
Spojení mezi nimi zajišťuje betonové schodiště obložené dřevem. Je to zavěšený a dekorativní prvek, který přísně odpovídá metrice vnucené oblouky. Začíná a končí uvnitř oblouků.
Splněný sen o secesi
Oblouk se stal hlavním prvkem domu. Je organizujícím prvkem vnitřního prostoru i výjimečným prvkem v exteriéru (označení vstupu). Reaguje tak na sen o „secesi“, který tak často zaznívá v rozhovorech s klienty.











































