CZECH DECO TEAM AKCE
Top novinka Czech Deco teamu

Energetická pasivita aneb ani „téměř nula“ není zadarmo   

S rostoucími nároky civilizace na energie je logicky nutné řešit otázku, kde energii brát, a tak stoupá legislativní tlak vlád na přechod k energeticky pasivním a v poslední době i NZEB domům. Tento ještě více trend nabyl na aktuálnosti s rozpoutáním války na Ukrajině, které přineslo značné omezení tradičních zdrojů surovin jako uhlí, plynu, ale i samotných dodávek energie.

Zehnder logo
25. července 2023

Zatímco z pohledu vlád je celosvětový tlak na udržitelnost a ekologii možné vnímat jedině pozitivně, pohled architektů a investorů, resp. budoucích majitelů domů, kteří musí nové požadavky zohlednit, tak jednoznačný není. Nové předpisy pro energetickou náročnost novostaveb totiž představují vysoké nároky na vývoj i moderní výrobní technologie, což s sebou nese obrovské náklady na straně výrobců, ale také nemalé náklady na straně investorů, kteří jsou nuceni absorbovat ve svých rozpočtech nemalé částky spojené s novými technologiemi, což zejména v situaci ekonomické nestability a vysoké inflace není snadné.

Dalším článkem, který je nucen měnit své zvyklosti, jsou architekti a projektanti, kteří domy navrhují. Na jedné straně stojí rozpočet investora, na straně druhé legislativní požadavky. Uprostřed pak stojí projektant, jehož zadáním je na jedné straně navrhnout krásný a pohodlný dům, budoucí domov pro nového majitele. Ne všechny nové technologie ale vzhledu domu svědčí, o ceně ani nemluvě. Projektanti pak musí hledat kompromis mezi cenou, legislativními požadavky, požadavky na geometrii domu, jeho vzhled, funkci a pohodlí dané budoucím majitelem, což není vždy snadné.

Budoucí majitelé požadují příjemné bydlení za akceptovatelnou cenu a velmi zvažují, zda jim měsíční úspora nákladů na energie stojí za to, aby zaplatili za dům statisíce nebo spíše miliony navíc. Návratnost investice je skutečně dlouhodobá, a ne každý je schopen představy takové perspektivy. „Tlak na snižování energetické náročnosti budov a možnosti investorů jsou stále více proti sobě, což zrovna nepřispívá k popularitě celosvětově přijímaných opatření ve věci energetické náročnosti budov,“ říká Ing. Roman Šubrt, specialista na větrací systémy z firmy Zehnder, která je myšlenkovým i technologickým lídrem na evropském trhu udržitelného větrání. Společnost Zehnder např. získala jako první evropský výrobce vzduchotechniky certifikát nezávislého německého institutu Passive House pro teplé podnebí pro jednotky ComfoAir Q s nejmodernější technologií rekuperace chladu. Větrací jednotky Zehnder obsahují unikátní entalpické výměníky tepla, které dosahují až 95 % rekuperace tepla, a nejmodernější technologie s až 87 % rekuperace chladu, čímž dokážou majitelům domů ušetřit až 50 % nákladů a energie. Větrání s rekuperací je tak dobrým příkladem „zelené“ investice, která se budoucím majitelům vyplatí.

Další slabou stránkou záměru evropské legislativy regulující energetickou náročnost budov je fakt, že opatření téměř opomíjí starší zástavbu. Existují sice pobídky na podporu rekonstrukcí vedoucích ke zlepšení třídy energetické náročnosti budov, nejsou však dostatečně motivační, jsou administrativně složité a investoři se obávají, že se jim vložené prostředky nevrátí. „Pomineme-li, že investici do zateplení nebo třeba kvalitního větrání je třeba vidět jako dlouhodobou a není možné požadovat návratnost v řádu jednotek let,“ komentuje Ing. Roman Šubrt, „je třeba se bavit také o dalších výhodách, které taková investice přinese, a to především o zcela jiném komfortu bydlení a zdravotním hledisku, které stále nedoceňujeme, a přitom investice do zdraví je tou nejlepší investicí vůbec.“ Firma Zehnder si handicap starých budov uvědomuje a jako jedna z mála přináší řešení vhodná pro rekonstrukce, která výrazně zvyšují komfort bydlení a zajišťují celoročně zdravé klima v interiéru s rozumnými vstupními náklady, přičemž garantuje výrazné snížení spotřeby primární energie a zhodnocení nemovitosti díky lepšímu štítku energetické náročnosti např. při použití přídavného klimatického modulu ComfoClime. „Pokud to s úsporami energie myslíme opravdu vážně, pak musíme zahrnout rekonstrukce nejen do legislativy, ale i do uvažování výrobců, a nabízet efektivní a cenově příznivá řešení s dlouhodobou životností,“ dodává Ing. Šubrt: „Žádná investice, ať už jde o pasivní dům, anebo o NZEB, není kompletní bez systému řízeného větrání, protože stále těsnější a úspornější domy musíte o to kvalitněji a efektivněji větrat. I proto se technologie Zehnder stávají novým standardem nejen v nízkoenergetických, pasivních a NZEB domech, ale také v rekonstrukcích, jejichž majitelé chápou, kam se vývoj ubírá, a chtějí si do budoucna ušetřit starosti i zbytečné náklady.“ 

Zdroj: Zehnder CZ

DALŠÍ DOPORUČENÉ ČLÁNKY

  • Jedinečná stavba Casa CH73, Mexico

    Cílem projektu Casa CH73 bylo proměnit regulaci oblasti v příležitost k vytvoření jedinečného sídla z hlediska udržitelného rozvoje. Přístup, který…

    Dům vyhlídka
  • Běžnou standardní toaletu změňte snadno

    Pomocí TECE retrofit panelu lze běžnou standardní toaletu bez elektrické přípojky snadno změnit na velmi komfortní a hygienickou sprchovací toaletu…

    Jak snadno pzměnit omocí retrofit panelu běžnou toaletu na sprchovací
  • PARRA: Bar-bricolage v centru Santosu,

    NWDS: Bar se nachází ve čtvrti Santos, která je dnes centrem života emigrantů, ale původně byla chudou čtvrtí s domy…

    Bar bricolage, dům postavený z improvizovaných materiálů
  • Bývalý hotel Louvre, Porto, Portugalsko

    V srdci Porta se nachází vznešené schodiště korunované světlíkem, který kdysi svítil. Budova byla postavena v polovině 19. století jako…

    Bývalý hotel Louvre a jeho schodiště, Porto, Portugalsko
  • Projekt Nelkenrain – trojdům celý

    Nový projekt trojdomu od společnosti KOHLERSTRAUMANN, který se nachází v tradiční čtvrti, je ukázkou moderního přístupu k bytovému designu. Stavba…

    Trojdům postavený z bílého betonu
  • Zkoumání Chukumu: Starobylá mayská technika

    Chukum, tradiční dokončovací technika, při níž se používá pryskyřice ze stromu chukum (Havardia albicans), není jen způsob výstavby, ale odráží…

    Chukum, starobylá mayská technika dokončování
  • Ethiopian Airlines zadává zakázku na

    Ethiopian Airlines Group vybuduje největší africké letiště, aby splnila prognózy růstu aerolinek. Zakázka na poradenství při projektování nového letiště byla…

  • SKYBOWL, Qingdao, Čína od Society

    Projekt SKYBOWL na Hisense Plaza ve čtvrti Fushan Bayfront v Čching-tao mění střechu obchodního centra na živý a přístupný veřejný…

    Terasa na střeše
  • Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.