CZECH DECO TEAM AKCE
Top novinka Czech Deco teamu

10 nejčastějších chyb při rekonstrukci bytu a jak se jim vyhnout

Při rekonstrukci bytu je snadné podlehnout lákavým vizím o dokonalém domově, ale realita může být někdy krutá, pokud se dopustíme kritických chyb. V tomto článku vám ukážeme 10 největších omylů, kterým byste se měli vyvarovat, aby vaše rekonstrukce proběhla hladce a vy jste byli s výsledkem spokojeni. Od nerealistických očekávání až po nedostatečnou přípravu – přečtěte si, jak těmto pastím uniknout.

rekonstrukce chyby
CZECH DECO TEAM logo
5. prosince 2023

Rekonstrukce domu nebo rekonstrukce bytu může být velmi náročná a časově i finančně náročná záležitost. Při rekonstrukci je důležité mít správný plán a postupovat systematicky. Bohužel se však mnoho lidí dopouští některých běžných omylů, které mohou vést k problémům a zvýšení nákladů.

1. Nereálná očekávání

Mnoho lidí očekává, že rekonstrukce proběhne rychle a bez komplikací. Avšak ve skutečnosti mohou nastat různé neočekávané problémy, které proces zpomalí. Pracovat s profesionální stavební firmou může pomoci zajistit, že projekt bude správně naplánován a harmonogram bude realistický. Tito odborníci mají zkušenosti s předvídáním potenciálních komplikací a mohou tak přispět k plynulému průběhu prací.

2. Podcenění důležitosti dobře napsané smlouvy

Smlouva je základním kamenem jakéhokoliv stavebního projektu. Je to právní dokument, který chrání obě strany - majitele bytu a stavební firmu.

 

 1. Ochrana pro obě strany
  Dobře napsaná smlouva poskytuje jasný přehled o rozsahu práce, nákladech, časovém rámci a dalších klíčových aspektech projektu. Tím se minimalizuje riziko nedorozumění a konfliktů během rekonstrukce.
 2. Specifikace materiálů a prací
  Smlouva by měla obsahovat detailní specifikace použitých materiálů a vykonaných prací. To zabraňuje možným sporům o kvalitě materiálů nebo o tom, zda byla práce provedena správně a podle dohody.
 3. Časový rámec a penále
  Smlouva by měla také stanovit časový rámec pro dokončení práce a možné sankce za zpoždění. To motivuje stavební firmu dodržet stanovený harmonogram a zároveň poskytuje majiteli bytu jistotu, že rekonstrukce bude dokončena včas.

3. Nevyužívání služeb profesionálů

Mnozí se domnívají, že rekonstrukci zvládnou sami, ale často se vyplatí investovat do služeb profesionálů. Mnoho majitelů bytů má ve své hlavě jasnou představu o tom, jak by měl byt po rekonstrukci vypadat. Avšak dosáhnout přesně toho, co si představují, může být náročné. Pracovat s architektem nebo interiérovým designérem může pomoci přetavit vaše představy do reality a zajistit, že výsledek rekonstrukce bude odpovídat vašim očekáváním. Tito profesionálové mohou také pomoci identifikovat a vyřešit potenciální problémy, než se stanou vážnými, což může ušetřit čas a peníze v dlouhodobém horizontu. Architekti a interiéroví designéři mají zkušenosti a znalosti, které vám mohou pomoci vytvořit funkční a esteticky přitažlivý prostor. Inspirujte se unikátními realizacemi našich odborníků na CZECH DECO TEAM a jednoduše pak kontaktujte architekta, jehož styl je vám nejblíže.

4. Domněnka "to zvládnu sám"

Pokusit se o rekonstrukci bytu bez pomoci odborníků může být lákavé, ale často to není nejlepší nápad. Bez odborných znalostí a dovedností můžete čelit komplikacím, které by profesionál zvládl snadno. Např. pro určité typy prací, jako je přestavba nosných stěn nebo změna dispozice bytu, je obvykle potřeba stavební povolení. Nezískání těchto povolení může vést k tomu, že budete muset práce zastavit nebo dokonce odstranit již provedené změny.

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout problémům s povoleními a nařízeními, je konzultace s odborníkem, jako je architekt nebo stavební inženýr. Ti vám mohou pomoci zjistit, jaké povolení potřebujete a jaké nařízení musíte dodržet, a zajistit, že vaše rekonstrukce bude v souladu s všemi předpisy.

5. Špatný výběr materiálů

Investice do levných nebo nekvalitních materiálů může mít dlouhodobě negativní dopady na výsledek rekonstrukce.

Výběr správných stavebních a dekoračních materiálů je klíčovým aspektem každé rekonstrukce. Nesprávný výběr může vést k celé řadě problémů, od zbytečných dodatečných nákladů po nesplnění očekávané životnosti a výkonu. Zde jsou některé aspekty, které je třeba vzít v úvahu:

 

 1. Nekvalitní materiály
  Použití nekvalitních materiálů může vést k potřebě předčasné opravy nebo výměny, což znamená další náklady a možná i nepříjemnosti pro obyvatele bytu. Kromě toho nízká kvalita materiálů může ovlivnit celkový vzhled a pocit z nově zrekonstruovaného bytu.
 2. Nevhodné materiály
  Je důležité vybírat materiály, které jsou vhodné pro konkrétní použití a prostředí. Například v koupelně by měly být použity voděodolné materiály, zatímco v obývacím pokoji je možné dát přednost estetice a pohodlí. Ignorování těchto aspektů může vést k problémům s dlouhodobou udržitelností a funkčností.
 3. Neestetické kombinace
  Výběr materiálů, které spolu neharmonizují, může vést k nevzhlednému výsledku. Je důležité myslet na celkový designový koncept a vybírat materiály, které se navzájem doplňují a vytvářejí soudržný vizuální dojem.
 4. Ignorování cenových aspektů
  I když je důležité nevybírat materiály pouze na základě ceny, je třeba mít na paměti celkový rozpočet rekonstrukce. Někdy může být lákavé vybrat si dražší materiály s předpokladem, že jsou automaticky lepší kvality, ale není to vždy pravda. Je důležité najít správnou rovnováhu mezi kvalitou a cenou.
 5. Nedostatečné poradenství
  Špatný výběr materiálů často pramení z nedostatku odborného poradenství. Konzultace s odborníkem, jako je architekt nebo interiérový designér, může pomoci při výběru správných materiálů, které splňují všechny požadavky na kvalitu, estetiku a rozpočet.

6. Nedostatečné plánování

Mnoho lidí začne s rekonstrukcí bez jasného plánu. Důkladné plánování je klíčem k úspěchu jakékoliv rekonstrukce. Věnujte čas plánování a ujistěte se, že jste připraveni na všechny možné scénáře.

7. Nedostatečná komunikace

Komunikace mezi vámi a řemeslníky je klíčová. Ujistěte se, že jste na stejné vlně a že všechny vaše požadavky a očekávání jsou jasně vyjádřeny a pochopeny. Jasná a otevřená komunikace je základem úspěšné rekonstrukce. Pracovat s profesionální stavební firmou znamená, že budete mít jednu hlavní kontaktní osobu, která vám bude k dispozici pro odpovědi na vaše otázky a pro pravidelné aktualizace o průběhu prací. Tímto způsobem můžete být ujištěni, že všichni zúčastnění mají jasné instrukce a že vaše očekávání jsou správně pochopena a respektována.

8. Nedostatečné osvětlení

Osvětlení hraje klíčovou roli v celkovém vnímání a funkčnosti prostoru. Při rekonstrukci bytu je důležité věnovat pozornost plánování osvětlení, aby byly zajištěny komfort, bezpečnost a estetika. Zde jsou některé aspekty, které je třeba vzít v úvahu:

 

 1. Nedostatek světelných zdrojů
  Pokud v místnosti není dostatek světelných zdrojů, může to vést k tmavým koutům a celkově neuspokojivému osvětlení. Je důležité zahrnout různé typy osvětlení, jako jsou stropní svítidla, nástěnné lampy a stolní lampy, aby bylo zajištěno rovnoměrné a účinné rozložení světla.
 2. Špatné umístění světelných zdrojůSvětla by měla být strategicky umístěna tak, aby poskytovala dostatek světla tam, kde je to nejvíce potřeba, a zároveň vytvářela příjemnou atmosféru. Špatné umístění světel může vést k oslnění, stínům a nerovnoměrnému osvětlení.
 3. Ignorování přirozeného světla
  Přirozené světlo je neocenitelným zdrojem osvětlení, který přispívá k celkové pohodě a atmosféře bytu. Při plánování rekonstrukce je třeba vzít v úvahu umístění a velikost oken, aby bylo zajištěno co nejvíce přirozeného světla.
 4. Nesprávný výběr světelných zdrojů
  Výběr světelných zdrojů by měl odpovídat potřebám konkrétního prostoru a účelu osvětlení. Například v kuchyni je potřeba silnější a přesnější osvětlení pro vaření a přípravu jídla, zatímco v obývacím pokoji je možná vhodnější teplejší a jemnější světlo pro relaxaci.
 5. Zanedbání regulace osvětlení
  Možnost regulace intenzity světla umožňuje přizpůsobit osvětlení různým potřebám a aktivitám, což zvyšuje komfort a flexibilitu prostoru. Instalace stmívačů a jiných systémů pro regulaci osvětlení by měla být zvážena jako součást plánu osvětlení.

9. Finanční plánování - rozpočet

Nedostatečný rozpočet je dalším častým problémem. Mnoho majitelů bytů podceňuje náklady na rekonstrukci a pak jsou překvapeni, když se výdaje začnou hromadit. Profesionální stavební firma může pomoci sestavit přesný a realistický rozpočet, který zahrnuje všechny potřebné materiály, práci a další náklady. Navíc mohou mít dohody s dodavateli a schopnost získat slevy na materiály, což může pomoci udržet náklady na rekonstrukci pod kontrolou.

10. Změny v průběhu rekonstrukce

Změny v průběhu rekonstrukce mohou být jedním z největších zdrojů problémů, zdržení a nečekaných nákladů. I když mohou být někdy nezbytné, je důležité si uvědomit potenciální dopady, které mohou mít na celkový projekt.

 1. Náklady
  Každá změna v průběhu projektu může znamenat dodatečné náklady. Materiály, které byly již zakoupeny, nemusí být vratné, a práce, která byla již provedena, může být třeba předělat. Tyto dodatečné náklady mohou rychle zvýšit celkový rozpočet na rekonstrukci.
 2. Čas
  Změny mohou také znamenat zdržení v průběhu projektu. Nové materiály mohou vyžadovat dodatečnou dobu na doručení, a plány mohou být třeba přepracovat, což může vše odložit. Toto zdržení může být zvlášť problematické, pokud je rekonstrukce časově citlivá, například pokud je třeba byt dokončit do určitého data.
 3. Komplexnost
  Změny mohou také zvýšit složitost projektu. Každá změna může mít dopad na ostatní aspekty rekonstrukce, a je třeba pečlivě zvážit, jak budou jednotlivé části projektu na sebe navazovat. To vyžaduje pečlivé plánování a koordinaci, aby se zajistilo, že všechny aspekty rekonstrukce budou správně fungovat společně.
 4. Kvalita
  Nakonec mohou změny v průběhu projektu ovlivnit i kvalitu konečného výsledku. Časté změny mohou vést k tomu, že řemeslníci budou pracovat pod tlakem, což může mít vliv na kvalitu jejich práce. Také může být těžší zajistit, aby všechny aspekty rekonstrukce byly dokončeny na vysoké úrovni, když se plány neustále mění.

Plánování rekonstrukce bytu by mělo být pečlivý proces, při kterém se zváží všechny aspekty projektu. Zatímco některé změny mohou být nezbytné, je důležité si uvědomit potenciální dopady, které mohou mít na náklady, čas, složitost a kvalitu projektu. Pracovat s profesionálními odborníky, jako jsou architekti a stavební inženýři, může pomoci minimalizovat potřebu změn v průběhu rekonstrukce a zajistit, že vše půjde hladce od začátku do konce.

Fotografie: Freepik

DALŠÍ DOPORUČENÉ ČLÁNKY

 • Černá barva doplňků je v

  Černá barva koupelnových doplňků je odvážná a elegantní volba, která zůstává velmi oblíbenou i v roce 2024. Přináší do koupelny…

  TECE černá koupelna doplňky
 • Vila Long Thanh, Vietnam, KM

  Kancelář KM Architecture: Vila Long Thanh, navržená a postavená po pandemii Covid, slouží jako klidné útočiště pro manželský pár v…

  Rodinná vila v zahradě
 • MC House, Hacienda Chicureo, Chile,

  MC House se nachází na mírném svahu v areálu Chicureo Estate v Santiagu v Chile a dokonale splývá s okolní…

  Rodinný dům, vila, bílý beton
 • Velký dům, Vinh Tuong, Vietnam

  Rodinný dům vychází z tradiční struktury třípokojového domu s moderním přístupem, který je vhodný pro vícegenerační rodiny a tropické podnebí.…

  Rodinný dům, schodiště
 • Designová sprchovací toaleta v nejlepším

  Sprchovací toaleta se mění z novinky na standard. Sloučení WC a bidetu šetří místo, peníze a nabízí moderní, příjemný způsob…

  Original TECEone wc bílá sprchovací toaleta v koupelně
 • Vertikální dům, Algemesí, Španělsko, Ruben

  Ruben Muedra Estudio De Arquitectura: CASA VERTICAL se nachází v obytné čtvrti na severním okraji obce Algemesí. Městská část, ve…

  Vila, rodinný dům se zahradou
 • Protipožární dveře se skrytou zárubní?

  Při výběru požárně odolných dveří jsou prioritou technické požadavky, estetika bývá bohužel až na druhém místě. Protipožární dveře se skrytými…

  Protipožární dveře se skrytou zárubní Dorsis Fortius EI30
 • CLB Architects a HSH Interiors

  Tento horský dům, tvořený řadou zvlněných tektonických struktur zasazených do osikového háje nedaleko Wilsonu ve Wyomingu, slouží jako tvůrčí útočiště…

 • Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.