CZECH DECO TEAM AKCE
Top novinka Czech Deco teamu

Obnovujeme českou historii

1. června 2015

Jednou z nejkrásnějších realizací, kterou jsme právě dokončili je bezesporu rekonstrukce Maiselovy synagogy nacházející se na starém židovském městě v Praze v Maiselově ulici. Krásu interiéru podtrhují dlažby z mramoru Cordoba Brown Light, které byly řezány na přesné formáty dle kladečského plánu. Materiál, který zde byl použit, byl vybírán s pečlivostí a s důrazem na vysoká kritéria, a tak aby byl v souladu s ostatními prvky synagogy. Vše probíhalo v součinnosti pana architekta Hynka Fetterleho, který měl celou rekostrukci na starost, a dodavatelské firmy FORTEL DESIGN. Sami se můžete předsvědčit, že výsledek stojí za to.

Z historie:

Maiselova synagoga postavená primasem Židovského města Mordechajem Maiselem jako rodinná synagoga v letech 1590–1592. Primas Maisel, který financoval rozsáhlou renesanční přestavbu pražského židovského ghetta, nechal v jejím rámci postavit i Vysokou synagogu (1564) s přilehlou Židovskou radnicí. 

Maiselova synagoga byla zbudována taktéž v renesančním stylu a jejími staviteli byli Josef Wahl a Juda Goldsmied de Herz.  Původní stavbabyla značně poničena během požáru v roce 1689, načež byla rekonstruována v barokním slohu, tentokrát však na menším půdorysu. K další přestavbě došlo v letech 1862–1864. Poslední rekonstrukce proběhla v letech 1893–1905 podle projektu prof. A. Grotta. Tato gotizující přestavba potlačila předchozí barokní podobu. Z původní renesanční dispozice synagogy se do dnešní doby zachoval trojlodní půdorys hlavní lodi s patrovými ženskými galeriemi.

Historické události:

V období druhé světové války sloužila synagoga jako skladiště. Nacisté zde shromáždili na šest tisíc uměleckých a jiných předmětů, které pocházely ze 153 synagog z Čech ale i Moravy. Předměty zde shromáždili hlavně proto, že právě v Maiselově synagoze chtěli zřídit protižidovské muzeum. Celá tato ohromná sbírka byla v roce 1950 předána Státnímu židovskému muzeu, které později v Maiselově synagoze ukazovalo návštěvníkům stálou expozici s názvem Stříbro českých synagog. V šedesátých letech byl kompletně zrekonstruován celý interiér a v devadesátých letech došlo ke generální obnově synagogy.

Současnost:

Maiselova synagoga je součástí Židovského muzea v Praze a v současnosti slouží jako jeho výstavní prostor a depozitář. Je zde umístěna expozice o dějinách Židů v Čechách a na Moravě. 

 

Více informací naleznete na http://www.forteldesign.cz/

 

Váš Fortel Design

DALŠÍ DOPORUČENÉ ČLÁNKY

  • Řízené větrání vás při plánování

    Se stále aktivnějším prosazováním energeticky úsporných řešení v rámci evropské legislativy roste povědomí o řízeném větrání jako o významném zdroji…

  • Koupelnám vládne kov v sexy

    Trend kovu a černé barvy doplňků v roce 2024 trvá. Společnost TECE nabízí v tomto stylovém provedení sprchové žlaby a…

    TECE_koupelny_koupelna_cerna_barva_doplnky_elementy_ovladaci_tlacitko_toalety_WC_splachovani_zachod_premium_premiovy_destign_styl_TOP
  • Yiyun – Hotel Bishan od

    Projektu, který se nachází v srdci vesnice s bohatou historií a kulturou, dominují tradiční obytné domy ve stylu Anhui, které…

    Yiyun · Bishan Hotel by y.ad studio
  • Akustické dveře do skrytých zárubní

    ECLISSE nově rozšířilo svůj sortiment o otočné akustické dveře do skrytých zárubní. Zárubně, které jsou zcela integrované do jedné roviny…

    Eclisse
  • 5 správných tipů k rekonstrukci koupelny

    Jak na úspěšnou rekonstrukci koupelny? Použitím správných produktů a plánovacího softwaru ušetříte čas, náklady i nervy všech zúčastněných.

    TECE tlačítka
  • Nový trend ve světě nadzemních

    V posledních letech se v oblasti soukromých bazénů mění nejen prostorové možnosti pro jejich instalaci, ale také očekávání uživatelů. Tradiční plavecká funkce…

    nadzemní bazén baspa
  • Go Up Arquitetura dokončila rekonstrukci

    Go Up Arquitetura: Když se klienti obrátili na architektky Julianu Silvu a Amandu Mori, aby navrhly toto studio o rozloze…

    Go Up Arquitetura dokončila rekonstrukci bytu o rozloze 26 m² v São Paulu
  • Undone, Bumehen, Teherán, Írán, autor:

    Název Undone, který tento projekt nese po svém [ne]dokončení, odkazuje na pozdní rozhodnutí zastavit práce na fasádě a povrchových úpravách…

    Undone, Bumehen, Teherán, Írán, autor: Babak Abnar / Ontic Works