CZECH DECO TEAM

Přihlásit

Obnovujeme českou historii

Jednou z nejkrásnějších realizací, kterou jsme právě dokončili je bezesporu rekonstrukce Maiselovy synagogy nacházející se na starém židovském městě v Praze v Maiselově ulici. Krásu interiéru podtrhují dlažby z mramoru Cordoba Brown Light, které byly řezány na přesné formáty dle kladečského plánu. Materiál, který zde byl použit, byl vybírán s pečlivostí a s důrazem na vysoká kritéria, a tak aby byl v souladu s ostatními prvky synagogy. Vše probíhalo v součinnosti pana architekta Hynka Fetterleho, který měl celou rekostrukci na starost, a dodavatelské firmy FORTEL DESIGN. Sami se můžete předsvědčit, že výsledek stojí za to. Z historie: Maiselova synagoga postavená primasem Židovského města Mordechajem Maiselem jako rodinná synagoga v letech 1590–1592. Primas Maisel, který financoval rozsáhlou renesanční přestavbu pražského židovského ghetta, nechal v jejím rámci postavit i Vysokou synagogu (1564) s přilehlou Židovskou radnicí.  Maiselova synagoga byla zbudována taktéž v renesančním stylu a jejími staviteli byli Josef Wahl a Juda Goldsmied de Herz.  Původní stavbabyla značně poničena během požáru v roce 1689, načež byla rekonstruována v barokním slohu, tentokrát však na menším půdorysu. K další přestavbě došlo v letech 1862–1864. Poslední rekonstrukce proběhla v letech 1893–1905 podle projektu prof. A. Grotta. Tato gotizující přestavba potlačila předchozí barokní podobu. Z původní renesanční dispozice synagogy se do dnešní doby zachoval trojlodní půdorys hlavní lodi s patrovými ženskými galeriemi. Historické události: V období druhé světové války sloužila synagoga jako skladiště. Nacisté zde shromáždili na šest tisíc uměleckých a jiných předmětů, které pocházely ze 153 synagog z Čech ale i Moravy. Předměty zde shromáždili hlavně proto, že právě v Maiselově synagoze chtěli zřídit protižidovské muzeum. Celá tato ohromná sbírka byla v roce 1950 předána Státnímu židovskému muzeu, které později v Maiselově synagoze ukazovalo návštěvníkům stálou expozici s názvem Stříbro českých synagog. V šedesátých letech byl kompletně zrekonstruován celý interiér a v devadesátých letech došlo ke generální obnově synagogy. Současnost: Maiselova synagoga je součástí Židovského muzea v Praze a v současnosti slouží jako jeho výstavní prostor a depozitář. Je zde umístěna expozice o dějinách Židů v Čechách a na Moravě. 

Johann Malle

12.6.2022

Johann Malle logo

Johann Malle

12.6.2022

Jednou z nejkrásnějších realizací, kterou jsme právě dokončili je bezesporu rekonstrukce Maiselovy synagogy nacházející se na starém židovském městě v Praze v Maiselově ulici. Krásu interiéru podtrhují dlažby z mramoru Cordoba Brown Light, které byly řezány na přesné formáty dle kladečského plánu. Materiál, který zde byl použit, byl vybírán s pečlivostí a s důrazem na vysoká kritéria, a tak aby byl v souladu s ostatními prvky synagogy. Vše probíhalo v součinnosti pana architekta Hynka Fetterleho, který měl celou rekostrukci na starost, a dodavatelské firmy FORTEL DESIGN. Sami se můžete předsvědčit, že výsledek stojí za to.

Z historie:

Maiselova synagoga postavená primasem Židovského města Mordechajem Maiselem jako rodinná synagoga v letech 1590–1592. Primas Maisel, který financoval rozsáhlou renesanční přestavbu pražského židovského ghetta, nechal v jejím rámci postavit i Vysokou synagogu (1564) s přilehlou Židovskou radnicí. 

Maiselova synagoga byla zbudována taktéž v renesančním stylu a jejími staviteli byli Josef Wahl a Juda Goldsmied de Herz.  Původní stavbabyla značně poničena během požáru v roce 1689, načež byla rekonstruována v barokním slohu, tentokrát však na menším půdorysu. K další přestavbě došlo v letech 1862–1864. Poslední rekonstrukce proběhla v letech 1893–1905 podle projektu prof. A. Grotta. Tato gotizující přestavba potlačila předchozí barokní podobu. Z původní renesanční dispozice synagogy se do dnešní doby zachoval trojlodní půdorys hlavní lodi s patrovými ženskými galeriemi.

Historické události:

V období druhé světové války sloužila synagoga jako skladiště. Nacisté zde shromáždili na šest tisíc uměleckých a jiných předmětů, které pocházely ze 153 synagog z Čech ale i Moravy. Předměty zde shromáždili hlavně proto, že právě v Maiselově synagoze chtěli zřídit protižidovské muzeum. Celá tato ohromná sbírka byla v roce 1950 předána Státnímu židovskému muzeu, které později v Maiselově synagoze ukazovalo návštěvníkům stálou expozici s názvem Stříbro českých synagog. V šedesátých letech byl kompletně zrekonstruován celý interiér a v devadesátých letech došlo ke generální obnově synagogy.

Současnost:

Maiselova synagoga je součástí Židovského muzea v Praze a v současnosti slouží jako jeho výstavní prostor a depozitář. Je zde umístěna expozice o dějinách Židů v Čechách a na Moravě. 

 

Více informací naleznete na http://www.forteldesign.cz/

 

Váš Fortel Design

Další doporučené články

Nekompromisní spojení odolnosti a designu v ovl...

Přidáno 28. 11. 2023
Odolnost a spolehlivost jsou spolu se špičkovým designem ve specifické DNA výrobků TECE, které uvedlo na český trh další varianty ovládacích tlačít...

Získej ocenění CZECH INTERIOR AWARD 

Přidáno 26. 11. 2023
Jste interiérový designér, architekt nebo realizátor, který s profesionály spolupracuje, a toužíte světu ukázat svá díla? V tom případě zpozorněte,...

Dům Lavra, Porto, Portugalsko - Ricardo Azevedo...

Přidáno 25. 11. 2023
Casa de Lavra je odrazem vztahu, který může architektura vytvořit mezi prostorem a klientem. Žádný dům není stejný a zejména u tohoto domu si archi...

Dotkni se mě! Nové povrchové úpravy skleněného ...

Přidáno 21. 11. 2023
Kvalitu nové povrchové úpravy skleněného tlačítka TECEsquare II teď pocítíte v konečcích prstů již při prvním dotyku. Prudce elegantní saténové skl...

MÁM ZÁJEM, ABY MĚ KONTAKTOVAL ODBORNÍK REHAU - ZAŠLEME VÁM KATALOG