Kniha je psána více čtivou, nežli vědeckou formou, aby neodradila ty čtenáře, kteří se s pojmem aplikované psychologie setkávají vůbec poprvé. 

Vážení kolegové architekti, vážení členové CZECH DECO TEAMU. Jsem rád, že se po dlouhých třech letech podařilo vydat první knihu, která shrnuje veškerý výzkum našeho nového oboru, který jsme nazvali Aplikovaná psychologie architektury. Knihu, která pro mě shrnuje období více jak dvaceti let až do současnosti.

Kniha je psána více čtivou, nežli vědeckou formou, aby neodradila ty čtenáře, kteří se s pojmem aplikované psychologie setkávají vůbec poprvé. Z toho důvodu je kniha jak kombinací vědeckých závěrů, definic a hypotéz, tak i mých vyprávění a příběhů, které mě vedly na cestě poznání až do stavu, kdy jsem se rozhodl vrátit na akademickou půdu a nový předmět definovat a začlenit do řádné výuky pro studenty architektonických oborů. Což se díky vstřícnosti naší katedry zdařilo.

 

 

Od roku 2017 do současnosti, jsem měl tu čest přednášet o Psychologii architektury již v 18 zemích Evropy, Asie a Ameriky a nyní mám naplánováno i několik přednášek v Africe (Egypt, Zimbabwe, Togo). Během více než 50 přednášek jsem tak mohl získat snad objektivní přehled o potřebnosti a s tím i do jisté míry zájmu o zavedení psychologie do architektonického prostředí. Na ČVUT vznikl dokonce předmět, který tento rok budeme otevírat již po šesté, ale poprvé bude otevřen pro 4 semináře najednou.

Tato kniha je první publikací, která definuje celý obor a jejímu vydání vděčím jednak mému nyní již dvornímu nakladateli společnosti Concept 42, tak především společnosti Wienerberger, která uhradila náklady tisku a sama bude distribuovat tuto knihu vybraným tuzemským architektům.

Vážení kolegové, mnozí z vás možná znáte mou cestu a mé projekty, u jejichž zrodu jsem stál. Upřímně musím říci, že nebýt znalosti psychologie, nikdy by se mi nepodařilo být tam, kde jsem dnes. Podobně i Patrik Schumacher, ředitel slavného Zaha Hadid studia, a i Bořek Šípek vystudovali jak filozofii, tak architekturu a díky tomu měli to nejdůležitější, co vám psychologie může nabídnout – nadhled. Dle mého názoru zásadní ingredienci úspěšného profesního růstu.

Knihu Aplikované Psychologie Architektury jsem napsal s úmyslem podělit se o poznání, které jak věřím, má své místo nejen v naší profesi, ale i mimo ní. Přijměte tedy prosím mé pozvání k seznámení s Aplikovanou Psychologií Architektury a opravdu se těším, až mi i vy nastavíte zrcadlo svého názoru poté, kdy jí přečtete.

 

Těším se na konstruktivní kritiku.

Karel Smejkal

 

Knihu zakoupíte zde