CZECH DECO TEAM

Přihlásit

ZAHA HADID a CZECH DECO TEAM, nezapomenutelný zážitek!

Co má CZECH DECO TEAM společného s novou budovou od ZAHA HADID?  

Johann Malle

12.6.2022

Johann Malle logo

Johann Malle

12.6.2022

Co má CZECH DECO TEAM společného s novou budovou od ZAHA HADID?

 

Když jsme s ředitelkou společnosti LEDKO, Stáňou Maunovou plánovali první velké postcovidové setkání v „jejím“ velkém showroomu v Králově Dvoře, napadlo nás, že by bylo příjemné dát celému setkání nějaké téma, které by bylo zajímavé jak pro zástupce dodavatelských firem, tak především pro naší nejsilnější členskou základnu, pro architekty. Po krátké úvaze jsme se v kanceláři CDT rozhodli, že tím tématem by mohla být nová budova od ateliéru ZAHA HADID, kterou nyní staví společnost PENTA u Masarykova nádraží.

CZECH DECO EVENT

 

Několik důvodů pro takové téma.

  1. Jedná se o velice kontroverzní architekturu, která již několik let zaměstnává především úředníky v hlavním městě
  2. Zaha Hadid je jeden z nejznámějších ateliérů ve světě
  3. Czech Deco Team má s touto budovou mnohem více společného, nežli by se mohlo zdát

 

Co má CZECH DECO TEAM společného s novou budovou od ZAHA HADID?

Jednak hned tři členové CDT se tohoto projektu buď přímo, nebo nepřímo účastní, nebo účastnili. V první řadě architekt Otto Dvořák pomáhal společnosti PENTA s jednáním v Praze s památkáři a zajišťoval koordinaci mezi ateliérem ZAHA HADID a společností PENTA.

Dále ateliér PRODELTA architektů Martina Hořešovského a Davida Hladíka se podíleli na návrh náměstí před budovou a to v soutěži, ve které se umístili druzí a jen o vlásek unikli realizaci. 

A v neposlední řadě i předseda sdružení Karel Smejkal před dvěma lety napomohl na žádost Otty Dvořáka společnosti PENTA svým článkem, kde obhajoval tuto stavbu, jako důležitý městotvorný prvek, který umožní diverzifikovat turistické cíle v hlavním městě.

 

Přednáška v LEDKU

Když jsme si ujasnili téma, rozhodli jsme se všechny výše jmenované zapojit do programu v LEDKU a navíc jsme kontaktovali přímo ateliér ZAHA HADID, zda by jediný Český zástupce arch. Jakub Klaška, nebyl ochoten se našeho setkání zúčastnit a jako spoluautor celého konceptu s námi nesdílet nějaké informace, které jsou širší veřejnosti utajené.

Nakonec se stal zázrak, a Jakub si našel čas a tak jsme všichni, kteří jsme si udělali v dnešní hektické post-covidové době čas, měli zážitek, na který jen tak nezapomeneme.

Jakub Klaška je seniorním architektem v ateliéru ZAHA HADID, kde pracuje již 11 let, a navíc samotná ZAHA HADID jej učila a nabídla mu práci ve svém ateliéru. Jen těžko si lze představit relevantnějšího hosta pro naše téma. 

Jakub je velice charismatický, skromný, introvertní typ architekta. Ihned nám nabídl, že kromě přednášky o samotné budově u Masarykova nádraží nám taktéž udělá krátký vhled do zákulisí studia ZAHA HADID a to byl ten poklad, kvůli kterému se vyplatilo do Králova Dvora dorazit.

Jakub Klaška Zaha Hadid Atelier

Jakub ukázal, jak sofistikovaně se ve slavném ateliéru provádí výzkum, z něhož vznikají tvary výsledných kanceláří budov na základě analýzy chování budoucích uživatelů. Byli jsme svědky toho, jak se sami architekti věhlasného ateliéru podílejí na výzkumu a jak tento výzkum přímo ovlivňuje nejen ekonomický, ale i tvůrčí úspěch slavné značky.

Jakub Klaška Zaha Hadid Atelier

Svým dílem přispěli do přednášky i Otta Dvořák (pro nemoc byl zastoupen Karlem Smejkalem, který jeho přednášku odcitoval) a studio ProDelta.

Výsledný dojem pak již zakončil vynikající raut a my všichni jsme měli příjemný pocit z nové tradice, kterou tímto v CDT zavádíme – setkání, která mají téma.

Karel Smejkal

 

Další doporučené články

Skryté zárubně a dveře DORSIS  - jak vybrat ty ...

Přidáno 23. 02. 2024
Přímé linie, estetika jednoduchosti a minimum zdobných prvků - to jsou viditelné trendy moderních interiérů, bez ohledu na to, zda stavíte rodinný ...

Proč je TECEnow skvělou volbou?

Přidáno 22. 02. 2024
TECEnow je ovládací tlačítko toalety od společnosti TECE, která se zabývá sanitárními systémy a řešením koupelny. Produkty této značky jsou proto n...

NSI otevírá nové sídlo s udržitelným a biofilní...

Přidáno 22. 02. 2024
Interiér byl navržen ve spolupráci s nizozemskou designérskou agenturou HD+VK tak, aby vytvořil zdravé a inspirativní prostředí podporující spolupr...

Byt v eklektickém stylu šéfdesignéra In2design ...

Přidáno 11. 02. 2024
In2design: Díky správnému plánování a rozdělení do zón vznikla ložnice, dětský pokoj pro Sophii a kuchyň s obývacím pokojem. Místnosti jsou propoje...

MÁM ZÁJEM, ABY MĚ KONTAKTOVAL ODBORNÍK REHAU - ZAŠLEME VÁM KATALOG